Czy medycyna chińska jest bezpieczna i skuteczna?
Z pewnością medycynę chińską cechuje podejście holistyczne. Dzięki temu możemy spojrzeć na zdrowie znacznie szerzej niż jedynie przez model biomedyczny. Prawa natury ujęte w medycynie chińskiej dotyczą nas wszystkich. Już w starożytnych tekstach wspominano o zasadzie ying shi ying di. Mówi o konieczności uwzględnienia lokalnych zwyczajów żywieniowych, pory roku, pogody, uwarunkowań geograficznych, konstytucji, wieku i płci pacjenta. Dodając do powyższego okoliczności w których żyjemy (ciągły pośpiech, stres, skrajne, często nieuświadamiane emocje), jesteśmy w stanie w pełni uświadomić sobie różnorodność doświadczanych stanów – także chorobowych. Przede wszystkim medycyna chińska była stworzona tak, by opisać je wszystkie, dlatego możemy korzystać z niej skutecznie i bezpiecznie również teraz.
Co czytamy w tekstach klasycznych?
„Huang Di dociekał:
– Jakie są metody równoważenia yin i yang?
Qi Bo odrzekł:
– Ten, kto zrozumie tao utrzymywania zdrowia i przyczyny osłabienia, z łatwością opanuje sztukę równoważenia yin i yang i pozostanie zdrów.
[…]
Tak więc ciało tego, kto rozumie tao, pozostanie silne i zdrowe, a ten, kto nie rozumie tao, nie powstrzyma procesów starzenia. Ten, kto o siebie nie dba, często będzie się czuł osłabiony, ten zaś, kto posiadł tę wiedzę, będzie miał zawsze pod dostatkiem energii. Ci, którzy się znają na rzeczy, zachowują czystość otworów ciała, ostrość percepcji zmysłowej, sprawny słuch, wzrok, węch i smak, a ich ciało jest lekkie i silne. Nawet gdy ich ciała się zestarzeją, oni nadal będą w stanie samodzielnie wykonywać większość czynności życiowych. Ludzie rozumiejący zasady zdrowego życia poskramiają swoje umysły i chronią je przed zbłądzeniem. Niczego nie robią na siłę – ani w odniesieniu do siebie, ani w stosunku do innych; są szczęśliwi i zadowoleni, spokojni i wyciszeni, mogą żyć bardzo długo. Takie właśnie możliwości dają starożytne metody zachowywania zdrowia.”
~ Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza.