Logo podstawowe Taijitu
Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

SZPARAGI Z PIECZARKAMI NA CIEPŁO

SZPARAGI Z PIECZARKAMI NA CIEPŁO

Dzisiaj chciałbym uraczyć Was bardzo ciekawym połączeniem, które jak to często bywa, powstało na bazie składników dostępnych mi w danym momencie. Czyli po „przeglądzie” lodówki 🙂 Dzięki temu powstały szparagi z pieczarkami na ciepło.

SKŁADNIKI

Czas przygotowania: ok. 40 minut
Ilość porcji: 2

Składniki:

  • pęczek szparag 0,5 kg,
  • kilka pieczarek dowolnego gatunku
  • suszony cząber (opcjonalnie) lub inne, ulubione świeże, bądź suszone zioła,
  • sól, pieprz do smaku.

PRZYGOTOWANIE SZPARAG Z PIECZARKAMI NA CIEPŁO

  1. Na osolony wrzątek wrzucamy umyte szparagi. Pamiętajcie o usunięciu zdrewniałych końcówek!
  2. Lekko je obgotowujemy, czyli ok. 2-3 minuty do zmięknięcia.
  3. Na rozgrzanym maśle przesmażamy ząbek czosnku.
  4. Po chwili dorzucamy pieczarki pokrojone w ćwiartki – jednak nie mieszamy ich zbyt często, aby nie puściły wody, a ładnie się obsmażyły.
  5. Gdy będą lekko rumiane, dorzucamy do nich obgotowane szparagi.
  6. Całość razem przesmażamy, solimy i dodajemy ulubioną przyprawę. Ja tutaj postawiłem na łyżkę suszonego cząbru, ale jak macie pod ręką świeże zioła, to będzie jeszcze lepszy wybór!

Szybko, prosto i smacznie!

Uwaga: osoby, które mają osłabiony Żołądek, mogą, zamiast przesmażania składników udusić je w małej ilości wody na patelni. W ten sposób potrawa będzie lżej strawna.

DLA KOGO SZPARAGI Z PIECZARKAMI NA CIEPŁO?

Szparagi w swej naturze są chłodzące i odświeżające. Kojarzymy je z przełomem maja i czerwca, kiedy mamy na nie sezon. Świetnie budują Płyny ciała, szczególnie aspekt Yin Płuc (białe szparagi). Swym słodkim smakiem odżywiają również Qi Śledziony, a ich lekko gorzko–ostry smak sprawdza się również przy regulacji pasażu Wody w ciele.

Pieczarki podobnie jak szparagi klasyfikują się bardziej w kierunku chłodnym pod względem ich termiki. Budują Qi Środkowego Ogrzewacza (Żołądka i Śledziony) (LINK) oraz posiadają zdolność do rozrzedzania nagromadzeń Śluzu.

Takie połączenie świetnie sprawdzi się u osób potrzebujących odbudowy Płynów ciała, Yin, czyli panie po porodzie, kobiety w okresie menopauzalnym, czy pacjenci po ciężkich chorobach i leczeniach niszczących Płyny. Szczególnie dotyczy to osób po chemioterapii, czy naświetleniach.

Szparagi pomogą również w uspokojeniu zbyt aktywnej Wątroby. Zazwyczaj są to osoby z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. Możemy je też stosować jako profilaktycznie, korzystając z sezonowości produktów.

Szparagi i pieczarki w większych ilościach nie są wskazane dla osób wychłodzonych i ze znacznym nagromadzeniem Wilgoci (szczególnie Zimnej Wilgoci) w ciele.

tagi

Scroll to Top