Logo podstawowe Taijitu
Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

HERBATA Z PĄKÓW LESZCZYNY I OLCHY

PĄKI LESZCZYNY I OLCHY – KIEDY I DLACZEGO WARTO JE ZBIERAĆ?

Pąki leszczyny i olchy, a dokładniej męskie kwiaty leszczyny i olchy są pierwszym świeżym, dziko rosnącym surowcem na pograniczu zimy i wiosny. Można je zbierać już pod koniec stycznia, wówczas są jeszcze dość twarde i bardzo delikatne w smaku. Jednak zazwyczaj korzystamy z nich w drugiej połowie lutego. Ale tak naprawdę wiele zależy od pogody – jakie panują temperatury, jakie jest nasłonecznienie i ilość dni deszczowych.

JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA HERBATA Z PĄKÓW LESZCZYNY I OLCHY?

Po szczegółowe informacje dotyczące właściwości pąków leszczyny i olchy odsyłam do dr. Różańskiego, który dokładnie opisuje ich skład i działanie. Od siebie nadmienię, że produkty te są bogate m.in. w flawonoidy i fitosterole. Będą działać na układ krwionośny, limfatyczny i moczowy, więc idealnie wpiszą się w nurt wiosennego oczyszczania. Będą pomocne dla Pań w okresie pokwitania i Panów mających problemy z prostatą.  Jednak właśnie ze względu na działanie estrogenne nie będą zalecane dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Ponadto nie podajemy tego naparu dzieciom przed okresem dojrzewania i osobom zmagającym się z przewagą estrogenową. Chociaż jest to kwestia dyskusyjna, ponieważ badania pokazują, że przy zbyt wysokim estrogenie fitosterole potrafią go zbić, a przy zbyt niski potrafią go podnieść. Jak zwykle doradzam, warto zachować czujność i przedyskutować takie rzeczy z lekarzem, czy terapeutą.

PRZEPIS NA HERBATĘ Z PĄKÓW LESZCZYNY I OLCHY

Czas przygotowania: 15 minut (bez zbierania)
Ilość porcji:
1 porcja

Składniki:

  • po 1 łyżce pąków leszczyny i/lub olchy
  • szklanka wrzątku

WYKONANIE

  1. Łyżkę pąków jednej i drugiej rośliny zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem 10-15 minut.
  2. W smaku herbatka jest lekko gorzkawa, ale o bardzo przyjemnym posmaku świeżości i „zieleni”, który znajdziemy tylko i wyłącznie w dziko rosnących roślinach!

Zdjęcia pąków leszczyny i olchy

tagi

Scroll to Top