Logo podstawowe Taijitu
Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

OLEJEK GOŹDZIKOWY

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ OLEJEK ETERYCZNY Z GOŹDZIKA KORZENNEGO?

Chyba każdy z nas kojarzy charakterystyczny, intensywny zapach goździków. Jak zapewne się domyślacie zapach ten, pochodzi z substancji lotnych, jakimi są olejki eteryczne zawarte w wyżej wymienionej roślinie.

Olejek eteryczny uzyskiwany z wysuszonych pąków kwiatowych goździka korzennego (Eugenia caryophyllata) jest stosowany miejscowo w celu łagodzenia bólu i wspomagania gojenia, a także szerzej w aromaterapii. Głównymi składnikami olejku goździkowego są fenylopropanoidy, takie jak karwakrol, tymol, eugenol i aldehyd cynamonowy. Aktywność biologiczna olejku goździkowego została zbadana w stosunku do wielu mikroorganizmów i pasożytów, w tym bakterii chorobotwórczych, wirusów Herpes simplex i wirusów zapalenia wątroby typu C.

JAKIE DZIAŁANIE MA OLEJEK GOŹDZIKOWY?

Oprócz działania przeciwbakteryjnego, przeciwutleniającego i przeciwwirusowego olejek goździkowy posiada właściwości przeciwzapalne, cytotoksyczne, odstraszające owady i znieczulające. Dlatego warto zapoznać się z jego zastosowaniem w o wiele szerszym kontekście niż tylko doznania zapachowe czy smakowe.

Jednym z najczęstszych użyć olejku goździkowego jest jego zastosowanie w stomatologii. Silna koncentracja eugenolu sprawia, że z dużym powodzeniem otrzymujemy mocny efekt przeciwbólowy zębów i przyzębia. Dlatego warto rozważyć stosowanie olejku goździkowego jako wsparcie leczenia paradontozy.

Olejek goździkowy może okazać się świetną alternatywą dla środków przeciwbólowych, które często niosą ze sobą skutki uboczne. Dlatego też wybrałem olejek goździkowy do niwelowania bólu po usunięciu dolnej ósemki. Efekty naprawdę przeszły moje oczekiwania! Co więcej! Olejek goździkowy i jego główna zawartość, czyli eugenol zmniejsza również ilość ergosterolu, który jest specyficznym składnikiem błony komórkowej grzybów. Hamuje również tworzenie się zarodków przez C. albicans. To może bardzo zainteresować osoby borykające się z grzybicami – w tym grzybicą jamy ustnej.

OLEJEK GOŹDZIKOWY Z PUNKTU WIDZENIA MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Medycyna chińska klasyfikuje olejek goździkowy jako gorący, mocno rozgrzewający, poruszający Qi. Szczególnie Qi Środkowego Ogrzewacza, dlatego tak dobrze wspiera trawienie. Pomoże też w walce z Zimnem i Wilgocią. Jest olejkiem wysoce terapeutycznym, więc stosujemy go doraźnie i w dużym rozcieńczeniu (ok. 1%).

Uwaga: Z uwagi na silne działanie olejku goździkowego przed doustnym zastosowaniem olejku goździkowego skonsultuj się z wykwalifikowanym terapeutą lub lekarzem!

Pamiętajcie, że doustnie można stosować wyłącznie olejki, które posiadają odpowiednie certyfikaty, m.in. dopuszczenia do obrotu jako produkt spożywczy. Tylko takie olejki nie zawierają składników syntetycznych, groźnych dla zdrowia.

przygotowanie-mieszanki-olejkow-eterycznych

Po więcej informacji jak stosować olejki eteryczne oraz jak przygotować swoje własne mieszanki zapraszamy na naszą grupę aromaterapeutyczną na Facebooku. Warunki dołączenia do grupy opisane są w zakładce Usługi – Aromaterapia.

Możesz również zaobserwować mój kanał na YouTube, gdzie regularnie umieszczamy bezpłatne materiały z zakresu aromaterapii.

Scroll to Top