Półkole czerwone 2

OLEJEK JAŚMINOWY – WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

OLEJEK ETERYCZNY Z JAŚMINU

W tym artykule chciałbym przybliżyć wam właściwości i zastosowanie olejku eterycznego z jaśminu (Jasminum grandiflorum). Kwiaty jaśminu, służące do produkcji olejku jaśminowego wyróżniają się niezwykłą aurą. Ich zapach staje się najintensywniejszy, gdy słońce chyli się ku zachodowi, a księżyc wznosi się nad horyzontem. To właśnie ta magiczna pora sprawia, że jaśmin rozkwita pełnią swego aromatu, wprowadzając nas w atmosferę tajemnicy, spokoju i romantyzmu. Lubię nazywać go moim „wieczornym” olejkiem.

CHARAKTERYSTYKA BOTANICZNA

Jaśmin (Jasminum) to roślina z rodziny oliwkowatych (Oleaceae), obejmująca około 200 gatunków krzewów i pnączy. Naturalnie występuje w regionach tropikalnych i subtropikalnych Eurazji, Afryki oraz Australii. Najbardziej znane gatunki to jaśmin wielkolistny (Jasminum grandiflorum) oraz jaśmin lekarski (Jasminum officinale). Kwiaty jaśminu są zazwyczaj białe lub żółte, o intensywnym, słodkim zapachu. Zbierane są tuż nad ranem, aby zachować maksimum aromatu, który zaczyna wydzielać się wieczorem i w nocy.

Historia stosowania jaśminu sięga starożytności. W Indiach uważany był za „króla kwiatów” i symbolizował miłość oraz zmysłowość. Z tego powodu często wykorzystywany był do dekoracji sypialni nowożeńców. W Chinach jaśmin dodawano do herbaty, tworząc popularną herbatę jaśminową, cenioną za jej relaksujące właściwości. W krajach arabskich olejek jaśminowy był składnikiem luksusowych perfum i maści.

WŁAŚCIWOŚCI TERAPEUTYCZNE OLEJKU JAŚMINOWEGO

Poniżej przedstawiam najciekawsze z badań naukowych potwierdzających skuteczność terapeutyczną tego olejku:

1. Działanie uspokajające i przeciwlękowe: badania dr. Hannsa Hatta z Ruhr-Universität Bochum¹ wykazały, że zapach jaśminu zwiększał efekt działania kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) ponad pięciokrotnie, co prowadziło do wyciszenia i relaksacji porównywalnej z działaniem leków uspokajających.

Jak stwierdza dr Hatt:

Zapach jaśminu koi zszargane nerwy równie skutecznie co walium, nie wywołując przy tym żadnych efektów ubocznych […] Odkryliśmy nowy rodzaj modulatora receptorów GABA, który może być podawany przez rodziców za pośrednictwem dróg oddechowych. Nietrudno również wyobrazić sobie aplikowanie jaśminopochodnych cząsteczek w znieczuleniu i terapii lęku, pobudzenia oraz agresji czy w indukowaniu snu.

Zespół profesora Hannsa Hatta wyjaśnia, że pomiary elektrofizjologiczne wykazały, iż po przedostaniu się z płuc do krwioobiegu cząsteczki zapachowe oddziaływały na neurony obszaru związanego z cyklem snu i czuwania za pośrednictwem receptorów neuroprzekaźnika o nazwie GABA, czyli kwasu γ-aminomasłowego.

2. Poprawa jakości snu: również dr Bryan Raudenbush z Wheeling Jesuit University w swoich badaniach² dowiódł i potwierdził wcześniejsze obserwacje dr Hatta, że aromat jaśminu poprawiał jakość snu i zmniejszał liczbę przebudzeń w nocy.

3. Wzrost poziomu oksytocyny: wyżej wymienione badania sugerują również, że inhalacja olejku jaśminowego może zwiększać stężenie oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie więzi i relaksu. Dziedzictwo starożytnych kultur pokazuje nam, że olejek eteryczny z jaśminu, często stosowany był podczas porodów. Oksytocyna odgrywa kluczową rolę w stymulacji skurczów macicy, co ułatwia przebieg porodu. Hormon ten jest również odpowiedzialny za proces wydalania łożyska oraz wspiera laktację. Dodatkowo oksytocyna wzmacnia więź między matką a dzieckiem, tworząc uczucie bliskości i bezpieczeństwa. Ponadto w jednym z badań zaobserwowano, że ekspozycja na aromat jaśminu prowadziła do wzrostu oksytocyny u kobiet po menopauzie.

ZASTOSOWANIE OLEJKU ETERYCZNEGO Z JAŚMINU

Absolut jaśminowy ma intensywnie kwiatowy, słodki i bogaty aromat. Dobrze komponuje się z cytryną, drzewem sandałowym, geranium, grapefruitem, kadzidłowcem, bergamotką, dziką pomarańczą, szałwią muszkatołową i ylang ylang.

Najczęściej stosujemy go w następujących sytuacjach:

  • skurcze menstruacyjne i brzucha,
  • poród,
  • nerwowość,
  • nieumiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • niska samoocena,
  • niepewność,
  • apatia,
  • choroby związane ze stresem,
  • lęk,
  • depresja.

Olejek jaśminowy możemy również wykorzystywać w innych, wyjątkowych momentach jako:

  • afrodyzjak – jego zmysłowy zapach pobudza ciało i umysł, wprowadzając w romantyczny nastrój. W Indiach kwiaty jaśminu często zdobią sypialnie nowożeńców, aby wzmocnić więź między partnerami.
  • perfumy – cenny składnik luksusowych kompozycji zapachowych. Ze względu na swój intensywny i trwały aromat, olejek jaśminowy możemy wykorzystywać do produkcji perfum w domu. Dodaje on kompozycjom głębi i egzotycznej nuty.
  • przygotowanie do porodu – po konsultacji z położną lub lekarzem, w sali porodowej można rozpylić delikatny aromat olejku jaśminowego, aby redukować poziom lęku u rodzącej, a jednocześnie w naturalny sposób zwiększyć poziom oksytocyny.

Na co dzień, a szczególnie wieczorami używam rollon Jasmine Touch doTERRA (10 ml), który jest do stosowania bezpośrednio na skórę. Ten rollon stoi na mojej szafce nocnej, obok łóżka i tuż przed snem korzystam z niego, aby zapewnić sobie głęboki i nieprzerywany sen.

W ciągu dnia wspieram też nim czakrę gardła lub gardło, gdy mam zmęczone struny głosowe od dużej ilości mówienia. Jest super olejkiem dla śpiewaków, prezenterów i osób często występujących publicznie! Olejek jaśminowy dostępny jest też w formie czystej, jako absolut, ale na razie bardzo trudno jest go kupić w takiej formie w Polsce, tak aby była zachowana odpowiednia jakość tego produktu.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I PRZECIWSKAZANIA

Olejek jaśminowy jako absolut nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia w olejku bazowym. Może powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób z dużą wrażliwością skóry. Nie zaleca się stosowania go u kobiet w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) oraz u niemowląt. Osoby z astmą powinny unikać intensywnej inhalacji olejku eterycznego z jaśminu.

Aromaterapia i stosowanie olejków eterycznych nie mogą zastępować fachowej porady lekarskiej, szczególnie w przypadku przewlekłych stanów chorobowych, depresji oraz innych poważnych schorzeń. Zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia przed rozpoczęciem aromaterapii, zwłaszcza gdy stosowane są inne formy leczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego stosowania aromaterapii, dołącz do naszej zamkniętej grupy „Aromaterapia w Praktyce”.

Bibliografia:

¹Hatt H., Fragrant Dioxane Derivatives Identify β1-Subunit-containing GABA Receptors, Journal of Biological Chemistry, Vol. 285 Issue 31, p. 23985–23993, Published online: May 28, 2010.

²Raudenbush B., Effects of Jasmine and Peppermint Scent Administration on Physiological and Psychological Stress Reactions in Enclosed Spaces, Psychophysiology Conference: 52nd Annual Meeting of the Society for Psychophysiological Research, Volume: 49, September 2012.

Scroll to Top