ROZMARYN W HISTORII I NATURZE

Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) to nie tylko popularne zioło kulinarne – to prawdziwa skarbnica zdrowia, urody i inspirujących historii. Zastosowania rozmarynu i olejku rozmarynowego sięgają starożytności, a dzięki współczesnym badaniom naukowym odkrywamy coraz więcej jego niezwykłych właściwości.

Rozmaryn to wiecznie zielony krzew z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), w której znajdziemy również lawendę, bazylię czy szałwię. Jego intensywny aromat pochodzi z olejków eterycznych, takich jak 1,8-cyneol, kamfora i alfa-pinen. W naturalnym środowisku może osiągać nawet dwa metry wysokości, a jego igiełkowate liście kryją prawdziwe bogactwo różnorodnych substancji.

Olejek z rozmarynu ma niezwykle bogaty aromat i jest chętnie wykorzystywany w kuchni jako przyprawa. Rozmaryn wywodzi się z regionu śródziemnomorskiego, gdzie od starożytności był symbolem pamięci, wierności i uzdrawiającej mocy. W starożytnym Egipcie olejek rozmarynowy używano w rytuałach balsamowania, a w Grecji i Rzymie był poświęcony bogom. Podobno uczniowie w starożytnej Grecji nosili gałązki rozmarynu, wierząc, że poprawi to ich pamięć oraz koncentrację i tu mieli absolutną rację!

W średniowieczu był używany jako amulet ślubny – noszony przez nowożeńców, symbolizował miłość i wierność. Na pogrzebach w Europie i Australii rozmaryn był symbolem honoru i pamięci.

NA CO STOSOWAĆ OLEJEK ROZMARYNOWY?

Olejek eteryczny z rozmarynu ma bardzo mocną energię, działa stymulująco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki swoim cechom może znaleźć wiele praktycznych zastosowań.

1. Pielęgnacja skóry i włosów – wzmacnia cebulki włosów, wspomaga mikrokrążenie, redukuje łupież i przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry głowy. Może zapobiegać wypadaniu włosów i przyśpieszać ich wzrost. Badania¹ pokazują, że jego stosowanie może być szczególnym wsparciem leczenia łysienia plackowatego (alopecja areata) oraz łysienia andorogenowego.

2. Wsparcie układu oddechowego – działa wykrztuśnie i łagodzi stany zapalne dróg oddechowych.

3. Poprawa pamięci i koncentracji – według badań aromaterapia olejkiem rozmarynowym poprawia pamięć i czujność, obniża zmęczenie oraz wspiera procesy poznawcze. Dodatkowo olejek ten może być pomocny w terapii choroby Alzheimera, łagodząc objawy demencji².

4. Obniżanie poziomu kortyzolu: terapia olejkiem rozmarynowym zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego, wspierając organizm w walce z przewlekłymi chorobami wywołanymi stresem.

5. Łagodzenie bólu mięśni i stawów – dzięki właściwościom rozgrzewającym stosowany w masażu redukuje napięcie mięśniowe i wspomaga regenerację po wysiłku fizycznym. Według badań jest szczególnie pomocny u pacjentów cierpiących na zapalenie stawów, redukując ból i poziom depresji, a podnosząc uczucie satysfakcji życiowej w wyniku osłabienia dolegliwości bólowych i stanów zapalnych³.

6. Właściwości żółciopędne i hepatoprotekcyjne wspomagają regenerację wątroby i poprawiają jej funkcjonowanie. Tutaj efekty można zaobserwować już po kilku dniach regularnego (2 x dziennie) wcierania mieszanki z olejkiem rozmarynowym w okolice pęcherzyka żółciowego i wątroby.

7. Działanie przeciwnowotworowe: karnozol, aktywny składnik rozmarynu, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe wobec różnych rodzajów raka, w tym prostaty, piersi i jelita grubego. Jednak wymagane są dalsze badania, aby potwierdzić obiecujący potencjał antynowotworowy tego olejku.

JAK STOSOWAĆ OLEJEK Z ROZMARYNU?

  • Na włosy: dodaj kilka kropli do szamponu, aby wyeliminować łupież, wzmocnić cebulki i przyspieszyć wzrost włosów.
  • Do nauki i pracy: dyfuzuj 2–3 krople w pomieszczeniu, aby poprawić koncentrację i pamięć. Niezbędny przed egzaminami!
  • Na zimne dłonie i stopy: przydatny na osłabione krążenie obwodowe u osób z niskim ciśnieniem lub w podeszłym wieku. Jego ożywczy zapach może lekko podnosić ciśnienie krwi. Dodaj 2-3 krople do gęstego żelu np. aloesowego lub olejku nośnikowego i wykonaj energiczny masaż zziębniętych stóp, lub rąk.
  • Na ból mięśni i stawów: wymieszaj 2 krople olejku rozmarynowego, 2 krople olejku miętowego z 1 łyżeczką oleju bazowego. Wmasuj w bolące miejsca.
  • Wspieranie wątroby: wcieraj 3 krople olejku zmieszane z olejem nośnikowym w okolice wątroby dwa razy dziennie.
  • Przeciw stresowi: połącz 3 krople olejku cytrynowego, 2 krople rozmarynowego i 1 kroplę eukaliptusowego w dyfuzorze, aby zredukować napięcie i poprawić nastrój lub wymieszaj 5-8 kropli z gorzką solą Epsom i dodaj do kąpieli.

AUTORSKIE PROTOKOŁY Z OLEJKIEM ROZMARYNOWYM

1. Protokół na poprawę koncentracji i redukcję stresu:

Rano: inhalacja – dodaj 3 krople olejku do dyfuzora i włącz na 15 minut podczas porannej rutyny, przed wyjściem do pracy lub szkoły.

W ciągu dnia: przed trudnym zadaniem w pracy lub egzaminem wmasuj kroplę olejku (rozcieńczoną w oleju bazowym) w nadgarstki i skronie. Najlepiej wykorzystać do tego wcześniej przygotowany roll-on z rozcieńczonym olejkiem.

Wieczorem:
dodaj 5 kropli olejku do kąpieli z solą Epsom, aby zredukować napięcie po całym dniu.

2. Mieszanka na poprawę koncentracji i pamięci do wykorzystania podczas nauki:

Połącz ze sobą w dyfuzorze:

  • 3 krople olejku cytrynowego,
  • 2 krople olejku rozmarynowego,
  • 1 kropla olejku eukaliptusowego

Dyfuzuj podczas intensywnej pracy umysłowej, nauki przez ok. 1-2 godziny.

3. Protokół na włosy:

Wymieszaj 5 kropli olejku rozmarynowego z łyżką oleju jojoba lub olejku arganowego i delikatnie wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na 30 – 60 minut, a następnie spłucz.

Olejek eteryczny z rozmarynu to wszechstronny i skuteczny środek, który może wzbogacić codzienną pielęgnację i wspierać zdrowie. Jeśli poszukujesz naturalnych metod poprawy samopoczucia, warto sięgnąć po ten dar natury. Wejdź na OFERTĘ MIESIĄCA i dowiedz się jak bezpłatnie zdobyć olejek z rozmarynu doTERRA.

Pamiętaj, aby zawsze stosować olejki eteryczne zgodnie z zaleceniami i sprawdzić, czy nie powodują reakcji alergicznych. Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe, zawsze konsultuj stosowanie olejków eterycznych z lekarzem prowadzącym!

Źródła:
¹Hay IC, Jamieson M, Ormerod AD. Randomized trial of aromatherapy. Successful treatment of alopecia aerate. Arch. Dermatol. 1998, Nov; 134(11):1349-52.
² Daiki Jimbo, Yuki Kimura, Miyako Taniguchi, Masahi Inoue, Katsua Urakami Psychogeriatrics, Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer’s disease, 2009 Dec;9(4):173-9.
³Kim MJ, Nam ES, Paik SI. The effects of aromtherapy in pain, depression, and life satisfaction of arthritis patients. Taechan Kanho Hakhoe Chi. 2005 Feb:(35)1:186-94.

Scroll to Top