Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

OLEJKI ETERYCZNE DO HIGIENY JAMY USTNEJ, NA BÓL ZĘBA I DZIĄSEŁ

OLEJKI ETERYCZNE DO HIGIENY JAMY USTNEJ

Już od czasów starożytnych człowiek eksperymentował ze sposobami radzenia sobie z dolegliwościami jamy ustnej. W publikacjach z historii medycyny możemy przeczytać, że olejki eteryczne na choroby dziąseł, ból zęba, czy do higieny jamy ustnej były w powszechnym użyciu już w starożytnym Egipcie, Chinach, czy Indiach. Zanim powstały pasty do zębów i rozwinięto nowoczesną stomatologię, ludzie odwoływali się do mocy olejków eterycznych w pielęgnacji jamy ustnej.

Jak już wiecie, olejki eteryczne nie tylko charakteryzują się intensywnymi aromatami, ale posiadają różnorodne właściwości prozdrowotne. Stosowane zarówno w medycynie naturalnej, jak i tradycyjnej, wyróżniają się swoim potencjałem do zwalczania bakterii, grzybów, wirusów, łagodzenia stanów zapalnych oraz wspierania procesów regeneracyjnych tkanek. Oczywiście nic nie zastąpi regularnych wizyt u stomatologa!

W tym artykule chciałbym przybliżyć Wam możliwości wykorzystania olejków eterycznych w profilaktyce dbania o zdrowie jamy ustnej. A także omówić wsparcie leczenia chorób dziąseł i przyzębia, kiedy jesteście już po wizycie stomatologicznej i diagnostyce.

JAK OLEJKI ETERYCZNE MOGĄ WSPIERAĆ HIGIENĘ JAMY USTNEJ?

Choć wiadomo, że szczotkowanie zębów to podstawa i absolutne minimum, to zwykła szczoteczka nie jest w stanie wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Nić dentystyczna dociera z kolei do szczelin między zębami i dobrze je oczyszcza z resztek pokarmowych oraz nagromadzeń. Jednak nić nie oczyszcza błon śluzowych z bakterii, czy grzybów. Podobnie jak szczoteczki międzyzębowe, czy szczoteczki jednopęczkowe, które mimo dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, nie pomogą w istotny sposób w radzeniu sobie z grzybicą na przykład u osób stosujących sterydowe leki wziewne na astmę.

OLEJKI ETERYCZNE NA AFTY, DZIĄSŁA I BÓL ZĘBA

Jak zwykle, chciałem podkreślić, że nie mówimy tu o tanich olejkach kupionych w drogerii, na portalach, czy w supermarkecie. Tego rodzaje produkty nie nadają się do stosowania w jamie ustnej!!! Mogą zawierać szkodliwe substancje użyte w procesie produkcji, składniki syntetyczne, czy konserwanty. Często producenci takich olejków nawet nie podają kraju pochodzenia, czy zasad bezpieczeństwa produkcji. Zatem zanim sięgniecie po olejki na wsparcie dziąseł, bólu zęba, czy higieny jamy ustnej, upewnijcie się, że są to produkty wysokiej jakości.

Lista olejków, które można stosować w jamie ustnej pod kontrolą specjalisty:

  • Olejek goździkowy – zawarty w nim eugenol znany jest wielu stomatologom z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Jest szeroko stosowany w stomatologii jako przeciwutleniacz i środek przeciwgrzybiczy. Olejek goździkowy i jego główna zawartość eugenol zmniejszają również ilość ergosterolu, który jest specyficznym składnikiem błony komórkowej grzybów. Hamuje również tworzenie się zarodków przez C. albicans. W działaniu przeciwbakteryjnym stwierdzono, że ma działanie hamujące na wielooporne szczepy Staphylococcus spp. Eugenol ma również działanie przeciwbólowe, czy wręcz znieczulające. Jeśli posmarujemy dziąsło tym olejkiem, to czujemy wręcz drętwienie, jak po podaniu znieczulenia. Jedyne co warto podkreślić, to że taki olejek nanosimy punktowo. W celu uniknięcia podrażnienia błony śluzowej warto go rozcieńczyć nawet do 1 %. Chyba że rozcieńczenie nie wiele daje i ból jest potężny, to od razu możemy sięgnąć po stężenie 50-100 %. Lekkie działanie przeciwbólowe będzie mieć też lawenda.
  • Lawenda – w badaniach naukowych brano pod uwagę gatunki lawendy o dużej zdolności bakteriobójczej, czyli m.in. lawenda francuska Lavandula stoechas i Lavandula coronopifolia (działała nawet na bakterie oporne na antybiotyki!). Natomiast lawenda żółta Lavandula viridis i Lavandula luisieri (pochodząca z Portugalii i Hiszpanii) działają mocno przeciwgrzybiczo w tym na Candida albicans.
  • Eukaliptus – tutaj najbardziej popularny Eucalyptus globulus (eukaliptus gałkowy) wykazywał działanie bakteriobójcze w stosunku nie tylko bakterii gram ujemnych, ale i dodatnich. Eucalyptus odorata działa natomiast cytotoksycznie w kierunku konkretnych bakterii (S. aureus, Haemophilus influenzae, Staphylococcus pyogenes, oraz Staphylococcus pneumonia). Natomiast Eucalyptus bicostata i Eucalyptus astringens wykazały działanie przeciwbakteryjne. Co ciekawe badania pokazują, że ogólnie olejek z eukaliptusa wykazuje działanie przeciwzapalne i immunoregulujące.
  • Olejek z mięty pieprzowej (Mentha piperita) działa przeciwbakteryjne (również na gronkowce) i przeciwgrzybiczo. Badania wykazują, że mięta pieprzowa wykazuje aktywność fungistatyczną i grzybobójczą zarówno wobec standardowych, jak i klinicznych szczepów Candida species, ale co najważniejsze ma właściwości przeciw biofilmowe. Hamując tworzenia biofilmu u szczepów grzybów, przyczynia się do zmniejszenia patogenezy i oporności na leki. Badania wykazują, że olejek eteryczny z mięty pieprzowej hamuje tworzenie biofilmu nawet u Candida albicans!
  • Drzewo herbaciane (Melaleuca) wypada bardzo ciekawie, bowiem działa przeciwbakteryjne. W badaniu klinicznym stwierdzono, że żel z melaleuca ma działanie hamujące na różne kolonie bakterii i biofilm stomatologiczny. Wykazuje więc silne działanie przeciwbakteryjne wobec patogenów jamy ustnej. Warto wiedzieć, że ma również działanie przeciwgrzybicze: Melaleuca alternifolia posiada aktywność przeciwgrzybiczą, przy czym terpinen-4-ol jest jej najskuteczniejszym składnikiem.
  • Cytryna (Citrus limon) – jego aktywność terapeutyczna wykazuje potencjał przeciwgrzybiczny wobec trzech gatunków Candida (C. albicans, Candida tropicalis i Candida glabrata). Sugeruje się, że olejek eteryczny z cytryny może być stosowany jako skuteczny środek przeciw kandydozie wywołanej przez C. albicans.
  • Cynamon (nie podawano konkretnych gatunków) działa przeciwdrobnoustrojowo — hamuje wzrost różnych izolatów bakterii, w tym Gram-dodatnich, Gram-ujemnych i grzybów. Działa antymutagenne (tego nie sam wiedziałem!!!). Posiada potencjał antymutagenny przeciwko spontanicznym mutacjom w komórkach ludzkich. Zatem może być stosowany w profilaktyce nowotworowej, choć potrzebne są dalsze badania w tym obszarze. Ponadto badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że doustne podawanie aldehydu cynamonowego wywiera znaczące działanie przeciwczerniakowe. Oprócz tych działań badania sugerują, że cynamonowiec (Cinnamomum zeylanicum — cynamonowiec cejloński) ma właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwutleniające i zmiatające wolne rodniki.

KTÓRY OLEJEK ETERYCZNY WYBRAĆ?

Tu potrzebne jest przede wszystkim rozpoznanie i diagnostyka stomatologiczna. Powinniśmy wiedzieć, czy nasze problemy np. nieświeży oddech, lub biały nalot na języku są wynikiem przerostów grzybiczych? Czy raczej nasze dolegliwości, choroby dziąseł, przyzębia, krwawienie związane jest przerostem bakteryjnym i toczącym się stanem zapalnym? W tym celu można poprosić stomatologa o pobranie wymazów z okolic przyzębia i otrzymać wiarygodny wynik.

Jeżeli nie wiecie, jak poradzić sobie z tym tematem, lub potrzebujecie przygotowania, np. przed usunięciem zęba to zapraszam na konsultację online. Po konsultacji otrzymacie ode mnie rozpisany protokół, jakie olejki eteryczne stosować w konkretnych dolegliwościach stomatologicznych.

Nie ma wątpliwości, że stan jamy ustnej stanowi o zdrowiu całego organizmu. Pamiętajcie, że kieszonki dziąsłowe, krwawiące rany, nieleczone afty stanowią otwarte wrota dla patogenów do całego organizmu. Najnowsze doniesienia medyczne potwierdzają również, że pacjenci z zaniedbaną jamą ustną znacznie gorzej znoszą infekcje wirusowe typu grypa. Ponadto takie osoby, często cierpią na dolegliwości układu pokarmowego jako efekt kolonizacji różnorodnymi patogenami pochodzącymi z jamy ustnej. Jest to proces, oralizacji mikrobioty jelitowej.

JAK STOSOWAĆ OLEJKI ETETYCZNE NA DZIĄSŁA I ZĘBY?

Olejki eteryczne możemy aplikować w postaci płukanek po wieczornym szczotkowaniu, jako wsparcie higieny jamy ustnej.

Profilaktycznie możemy również skorzystać z metody „płukania” ust olejem. Do tego celu najlepiej używać frakcjonowanego oleju kokosowego MCT, dopuszczonego do użytku wewnętrznego. Płukanie olejem najlepiej wykonać rano, tuż po przebudzeniu, np. w trakcie przygotowania śniadania. Na łyżkę stołową oleju dajemy kropelkę wybranego olejku eterycznego i dokładnie „ssiemy” lub pukamy takim roztworem jamę ustną przez minimum 10 minut. Niektórzy zalecają, aby czynność tę wykonywać nawet do 20 minut. Po czym wypluwamy całość.

Przy zaawansowanych problemach, możemy wieczorem aplikować kropelkę olejku eterycznego bezpośrednio na szczoteczkę z pastą do zębów i taką mieszanką szczotkować zęby przez ok. 3 minuty. W miejscach trudno dostępnych i problematycznych możemy aplikować olejek za pomocą szczoteczki jednopęczkowej.

Dbajcie o zdrowie jamy ustnej. Zapraszam na konsultacje online, jeśli problemy są już całkiem poważne!

Źródła dostęp z dnia 14.04.2024 r.:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37998772/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24720368/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36321479/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24687247/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28346030/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32932678/

Scroll to Top