OLEJKI ETERYCZNE NA CHRAPANIE
OLEJKI ETERYCZNE NA CHRAPANIE
Problemy ze snem to powszechna dolegliwość, o której często opowiadacie mi w gabinecie. Bezsenność to bardzo złożony problem i wkrótce przygotuję dla Was obszerniejszy wpis na ten temat. Dziś chciałem napisać o bardzo prozaicznym czynniku, który może powodować kłopoty ze snem, czyli … chrapaniu partnera. 😉
CO POWODUJE CHRAPANIE?
Chrapanie jest dość powszechnym zjawiskiem, szczególnie u mężczyzn i może być powodowane wieloma czynnikami. Odgłos chrapania powstaje, gdy przepływ powietrza przez usta i nos jest częściowo zablokowany podczas snu. Powoduje to wibracje tkanek miękkich w górnych drogach oddechowych, co skutkuje charakterystycznym dźwiękiem chrapania.
Oto kilka głównych mechanizmów i przyczyn powstawania tej dolegliwości:
- Bezdech senny: to poważny stan, w którym drogi oddechowe są wielokrotnie blokowane w ciągu nocy, prowadząc do krótkotrwałych przerw w oddychaniu i chrapania. Jeżeli podejrzewasz u siebie lub partnera bezdech senny należy niezwłocznie wykonać odpowiednią diagnostykę. Bezdech może powodować poważne problemy z sercem, a nawet zagrożenie życia.
- Nadwaga i otyłość: tu powodem jest nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach szyi, który może uciskać drogi oddechowe i prowadzić do chrapania.
- Problemy z nosem i zatokami: stany zapalne zatok lub nos zablokowany z powodu alergii, przeziębienia, polipów, czy skrzywionej przegrody są jednymi z najczęstszych przyczyn chrapania.
- Anatomia gardła: osoby z dużymi migdałkami, języczkiem lub podniebieniem miękkim mają większe predyspozycje do chrapania.
- Spożycie alkoholu i środków uspokajających: alkohol i niektóre leki rozluźniają mięśnie gardła, co może wywoływać ww. dolegliwość.
- Palenie: dym papierosowy podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych, wywołując stany zapalne i zwężenie dróg oddechowych.
- Starzenie się: z wiekiem mięśnie gardła stają się coraz słabsze, co też może prowadzić do chrapania.
ZWIĄZEK POMIĘDZY CHRAPANIEM, ODDYCHANIEM, A KONCENTRACJĄ I SNEM
Sposób oddychania ma wpływ na całe nasze życie, procesy umysłowe i fizyczne. Z tego powodu chrapanie jest czynnikiem, którego nigdy nie powinniśmy bagatelizować. Kiedy nasze drogi oddechowe są częściowo zablokowane, to oddychamy płytko i szybko, głównie przez usta. A powietrze trafia tylko do górnej części klatki piersiowej.
Płytkie oddychanie i chrapanie obniża jakość snu, może skutkować wybudzaniem się, uczuciem zmęczenia po nocy, czy nawet wspomnianego bezdechu sennego. To wszystko ma wpływ na koncentrację, procesy kognitywne, poziom doświadczanego stresu, a także wiele innych funkcji naszego organizmu.
CO ZROBIĆ, ABY ZREDUKOWAĆ CHRAPANIE I LEPIEJ SPAĆ?
W zależności od przyczyn można podjąć wiele działań, aby pozbyć się tej dolegliwości.
- Diagnostyka w kierunku bezdechu sennego: jeśli chrapanie jest uporczywe i towarzyszą mu inne objawy, takie jak nadmierne zmęczenie w ciągu dnia, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny, takie jak bezdech senny.
- Aromaterapia: jest bardzo pomocna w sytuacji, kiedy drogi oddechowe zablokowane są z powodu infekcji, alergii, czy opuchniętych śluzówek. Dyfuzowanie olejków eterycznych przed snem nie tylko pomoże udrożnić drogi oddechowe, ale też poprawi nawilżenie powietrza w sypialni. Zbyt suche powietrze może nasilać ww. dolegliwości. Ponadto odpowiednio dobrana aromaterapia, pomoże się zrelaksować i łatwiej zasnąć.
- Leczenie alergii: jeżeli powyższe sposoby nie przynoszą efektów, należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę w kierunku alergii i odpowiednio zaadresować problem. Przeciwzapalna dieta oraz leki przeciwalergiczne pomogą w udrożnieniu dróg oddechowych.
- Redukcja wagi: jeśli problemem jest nadwaga, schudnięcie może znacząco poprawić sytuację. Tutaj praca z wykwalifikowanym dietetykiem, fizjoterapeutą oraz zabiegi akupunktury pomogą w redukcji masy ciała.
- Unikanie alkoholu, palenia papierosów oraz innych substancji psychoaktywnych: nie będę się rozpisywał, że wyeliminowanie tych substancji jest niezbędne dla redukcji nie tylko chrapania, ale również ogólnej poprawy kondycji organizmu.
- Regularne ćwiczenia: warto wprowadzić specjalistyczne ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie gardła i poprawić ogólną sprawność fizyczną.
OLEJKI ETERYCZNE NA CHRAPANIE
Ale wracając do tematu, to pół żartem, pół serio powiem, że olejki eteryczne mogą nie tylko pomóc osobie chrapiącej udrożnić nos, ale również „uratować” niejedno małżeństwo, czy partnerstwo 🙂 Tak przynajmniej twierdzicie w moim gabinecie. Redukcja chrapania to nie tylko ulga dla chrapiącego, ale również jego/jej partnera. Dlatego śmieję się, kiedy moje klientki zgłaszają, że „przypadkiem” uratowałem ich małżeństwo. Z tym że to nie ja, ale mieszanka olejków eterycznych Air.
Mieszanka Air była wypróbowana przez wielu moich klientów nie tylko w sytuacji przeziębienia, grypy, czy innych infekcji, ale również na chrapanie! Air ma w składzie: miętę pieprzową, eukaliptus, drzewo herbaciane, cytrynę, liść laurowy, kardamon oraz liść ravensary. Ta kompozycja powstała z myślą o osobach, które cierpią na katar, alergie, zapalenie zatok, czy inne dolegliwości górnych dróg oddechowych powodując ich blokadę. Ma ona działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, obkurczające śluzówki i udrożniające nos.
Mieszankę Air można używać na różne sposoby m.in. do dyfuzji, kiedy zaczynamy kichać i czujemy, że „coś nas łapie”, lub już jesteśmy chorzy. Możemy także przed pójściem spać, posmarować klatkę piersiową, okolice zatok i pod nosem, kroplą mieszanki rozcieńczoną w łyżeczce oleju nośnikowego. Dzięki temu zabiegowi chrapanie stanie się dużo mniej dokuczliwe lub zaniknie. Oczywiście u niektórych osób, proces ten może potrwać dłużej. Ale w połączeniu z ćwiczeniami i redukcją masy ciała, daje znakomite efekty.
PROTOKÓŁ AROMATERAPEUTYCZNY NA CHRAPANIE
Przy dużych trudnościach z chrapaniem, kiedy wykluczony jest bezdech senny (tak jak pisałem w takiej sytuacji, należy bezwzględnie postępować zgodnie z zaleceniem lekarza) możecie dodatkowo wypróbować poniższych działań. Sprawdzą się one również przy infekcjach, niedrożnym nosie i zatokach.
1. W 10 ml buteleczce z kulką przygotujcie specjalną mieszankę następujących olejków:
- 15 kropli mieszanki Air,
- 10 kropli eukaliptusa,
- 5 kropli rozmarynu,
- 5 kropli cyprysa.
Dopełnijcie dowolnym olejem bazowym – najlepiej sprawdza się olej kokosowy MCT. Przed pójściem spać posmarujcie klatkę piersiową, gardło, skronie, wierzch nosa oraz punkty refleksologiczne odpowiadające za płuca (na stopach, dłoniach i uszach).
2. Rozpylanie wieczorem w dyfuzorze: ok. 5-7 kropli mieszanki AIR. Najlepsza na chrapanie, ale na niektórych może działać lekko pobudzająco. Jeśli też tak masz, to wybierz jeden z pozostałych olejków, który najbardziej Ci się podoba:
- eukaliptus,
- czarny pieprz lub kardamon,
- douglas fir,
- petitgrain.
3. Wieczorem, przed pójściem spać, płukanie gardła 2 kroplami mieszanki OnGuard zmieszanymi z wodą. Płuczemy przez 30 sekund i potem całość możemy wypluć.
4. W ciągu dnia dobrze sprawdza się picie wody z 1-2 kropelkami cytryny.
5. W okresach wzmożonych przeziębień lub alergii pomocne będzie również zażywanie mieszanki TriEase w kapsułkach.
Stosując regularnie te wszystkie sposoby, wkrótce powinna pojawić się poprawa. Wymienione olejki eteryczne będą istotnym wsparciem przy niedrożnych zatokach, czy infekcjach.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o możliwościach zastosowania aromaterapii we wspieraniu zdrowia, dołączcie do mojej grupy „Aromaterapia w Praktyce” – warunki przystąpienia do grupy opisane są w zakładce Aromaterapia. Jeżeli chcesz otrzymać profesjonalną opiekę aromaterapeutyczną, poszerzać swoją wiedzę z dziedziny aromaterapii, zarejestruj się w mojej strukturze doTERRA. Napisz do mnie, pomogę Ci dokonać rejestracji!