OWSIANE CONGEE NA ODBUDOWĘ KRWI

WIOSENNA OWSIANKA DLA PAŃ WEDŁUG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Przepis na Congee dedykuję paniom, bo to właśnie one szczególnie powinny zwrócić uwagę na stan swoich Płynów Ciała, a dokładniej Krwi. Szczególnie w okresie wiosennym, czyli wtedy, gdy do głosu dochodzi Wątroba – Pęcherzyk Żółciowy (Przemiana Drzewa) mocno związane z Krwią! Wiosna jest idealnym momentem na wyprowadzanie nadmiarów nagromadzonych zimą i odbudowę Krwi.

SKŁADNIKI

Czas przygotowania: 50 minut

Ilość porcji: 2  

Składniki: 

 • 2 garści płatków owsianych,
 • 1 garść czerwonej soczewicy,
 • 15 g daktyli chińskich (Da Zao),
 • łyżka jagód goji (Gou Qi Zi),
 • łyżeczka skórki z dojrzałej mandarynki (Chen Pi),
 • pół łyżeczki nasion kopru włoskiego,
 • ćwierć łyżeczki kardamonu,
 • 2 plasterki świeżego imbiru,
 • 1 łyżka masła.

PRZYGOTOWANIE

 1. Wypłukane w zimnej wodzie płatki owsiane i soczewicę zalewamy wodą. 
 2. Dodajemy pozostałe składniki.
 3. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 20 – 40 min.
 4. Na końcu dodajemy masło i blendujemy całość, aby uzyskać gładką masę.

DLA KOGO OWSIANE CONGEE?

Daktyle chińskie i jagody goji są powszechnie znanymi na Dalekim Wschodzie składnikami, które poprawiają jakość skóry, włosów i paznokci. Kryje się pod tym jednak coś więcej, bowiem są to produkty odżywiające Krew. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej najważniejszym narządem biorącym udział w budowie Krwi jest Śledziona – jej niezaburzone funkcje są niezbędne do prawidłowego odżywienia ciała. 

Natomiast problemy z Krwią najczęściej uwidaczniają się jako zaburzenia funkcji Wątroby. Dlatego powinniśmy dbać o częste przygotowanie posiłków zgodnie z energetyką pożywienia wg medycyny chińskiej. To naprawdę nic skomplikowanego, wystarczy znać podstawowe zasady żywienia i wiedzieć, gdzie szukać informacji. Spójrzcie proszę na ten przepis:

 1. Mamy ciepły, gotowany posiłek w formie płynnej co szczególnie sprzyja naszemu Żołądkowi.
 2. Stosujemy produkty budujące Qi (owies, soczewica), Krew i Yin (daktyle chińskie i jagody goji, masło).
 3. Dbamy o nasze Yang i prawidłowy proces trawienia, czyli wspieramy funkcje transformacji i transportu Śledziony przy pomocy aromatycznych i rozgrzewających składników (kardamon, koper włoski, skórka dojrzałej mandarynki, świeży imbir).

O tym, jak odżywić Krew i przeprowadzić wiosenne oczyszczanie możecie dowiedzieć się z moich szkoleń lub posłuchać na moim kanale na YouTube. Zapraszam też na konsultacje oraz zabiegi do mojego gabinetu. Umów wizytę!

Zioła, które wykorzystujemy w tym przepisie możesz zakupić w zaprzyjaźnionym sklepie Delewin Prime. Kod rabatowy na wszystkie produkty: „taijitu10”.

tagi

Scroll to Top