Logo podstawowe Taijitu
Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

DYNIA, PESTKI DYNI I PASOŻYTY

DYNIA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Moje ukochane warzywo. Śmieję się, że dynia wraz z batatem i marchwią tworzą tzw. „Świętą Trójcę” w dietetyce medycyny chińskiej. A wszystko za sprawą ich pomarańczowego koloru, który sygnalizuje mocno odżywcze właściwości w kierunku naszego centrum energetycznego – Przemiany Ziemi, do której zaliczamy Żołądek i Śledzionę.

Można z niej zrobić tak wiele pysznych i sycących dań. Najczęściej wybieram dynię hokkaido, ponieważ posiada głęboki, słodki smak i można jeść ją ze skórką. Poza tym namówiłem mamę i mamy pokaźne zbiory z naszego pola. Dynia pięknie rośnie i nie wymaga wielkiej uwagi z naszej strony. Jedynie należy pilnować, aby posadzić ją po majowych przymrozkach.

Z punktu widzenia TCM dynia posiada ciepłą termikę, smak słodki, skutecznie odżywia Qi, a swym działaniem obejmuje kanały Śledziony, Żołądka, Płuc i Jelita Grubego. Jest pomocna w rozpraszaniu Zimna i Wilgoci.

Warto również wykorzystywać pestki dyni, które swym lekko gorzkawym smakiem sprawdzają się przy usuwaniu nagromadzeń wody w ciele, a poza tym są bogatym źródłem cynku. Poza tymi dobroczynnymi działaniami, pestki dyni są również pomocne na pasożyty.

PESTKI DYNI I PASOŻYTY

Zarówno w medycynie chińskiej, jak i konwencjonalnej pestki dyni stosowane są jako remedium na pasożyty. Jednak aby pestki dyni były skuteczne jako środek przeciwpasożytniczy, trzeba spożywać je na świeżo, tuż po wyłuskaniu. Świeże pestki dyni zawierają kukurbitacynę, która przenika ciała pasożytów, porażając ich układ nerwowy. Dzięki temu osłabione pasożyty można skuteczniej wydalić z organizmu. Suszone pestki nie zawierają prawie w ogóle kukurbitacyny, ponieważ znajduje się ona głównie w zielonej otoczce świeżych pestek.

JAK PRZEPROWADZIĆ KURACJĘ NA PASOŻYTY?

Wystarczy wyłuskać ok. dwie kopiate łyżki pestek (25-30 g), zblendować z przegotowaną wodą i wypić na czczo tak powstałe mleczko. Po 2 godzinach zażyć 2 łyżki oleju rycynowego i poczekać na wypróżnienie. W międzyczasie nie podjadamy niczego, tak aby organizm miał szansę oczyścić się z osłabionych pasożytów. Pijemy natomiast dużo wody, najlepiej przegotowanej.

Pamiętajmy, że olej rycynowy może dawać silny efekt przeczyszczający u niektórych osób. Dlatego kurację warto przeprowadzić w dzień, kiedy nigdzie się nie śpieszymy. Dopiero po całkowitym wypróżnieniu się możemy zjeść lekki posiłek.

Przed i po kuracji kuracji warto przez 2-3 dni powstrzymać się od jedzenia cukru, słodkich owoców, nabiału i mąki pszennej. Taka dieta dodatkowo osłabi pasożyty. Kurację koniecznie powtarzamy po kilku dniach, ponieważ pasożyty żyją i rozmnażają się w charakterystycznych dla siebie cyklach. Zabieg przeciwpasożytniczy najlepiej powtórzyć po 2-5 dniach.

Jeżeli dysponujemy własnym ogródkiem, specjalnie na taką kurację możemy posadzić dynię… bezłuskową! Sam zdziwiłem się, że coś takiego istnieje, ale tak! Pestki z jednej dorodnej dyni bezłuskowej wystarczą na kurację dla jednej osoby.

Wysłuchaj także mojego bezpłatnego webinaru o „Jesienne oczyszczanie – naturalne wsparcie procesów detoksykacji”. Dołącz do mnie i zaobserwuj moje profile w mediach społecznościowych!

Scroll to Top