OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO – TWÓJ PRZYJACIEL W PODRÓŻY
Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia) jest surowcem, z którego powstaje olejek o dość charakterystycznym zapachu. Surowiec do wytwarzania olejku, pochodzi głównie z Australii. Jej rdzenni mieszkańcy, Aborygeni, od lat stosowali ten olejek, a wcześniej jego gniecione liście jako lokalne panaceum, czyli remedium na wszystko. Jego szczególne właściwości od lat wykorzystywane są jako wsparcie w leczeniu trądziku i innych problemów skórnych.
Kilka ciekawostek o roślinie:
- drzewo herbaciane wyrasta do 7 m i rośnie naturalnie właściwie tylko w Australii,
- zanim popyt na olejek eteryczny znacznie wzrósł w latach 80., drzewko było traktowane, jako chwast i prawdziwą plagę,
- niesamowita żywotność drzewa herbacianego wskazuje na silne właściwości immunostymulujące,
- do wyprodukowania 15 ml olejku potrzeba zużyć około 13 kg liści przypominających igły.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJKU Z DRZEWA HERBACIANEGO
Olejek z drzewa herbacianego jest dość dobrze przebadany. Jego „koronnym” zastosowaniem jest leczenie trądziku, gdzie przynosi wyjątkowe efekty! Ponadto wykazuje właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwpasożytnicze,
- rozrzedza śluz,
- działa wykrztuśnie,
- przyspiesza gojenie i bliznowacenie.
Pamiętajcie, że ewentualne podanie doustne tego olejku może odbywać się wyłącznie pod kontrolą specjalisty!
WSKAZANIA DO STOSOWANIA OLEJKU Z DRZEWA HERBACIANEGO
Jeśli chodzi o moje prywatne doświadczenia, to jest to jeden z podstawowych olejków w mojej apteczce podróżnej. Z powodu jego właściwości, jest to olejek herbaciany obowiązkowy, jeżeli planujecie korzystanie z publicznych kąpielisk.
Stosujemy go głównie przy:
- trądziku,
- infekcjach grzybiczych,
- zakażeniach układu moczowego,
- ranach, owrzodzeniach, opryszczce wargowej,
- pasożytach jelitowych,
- łupieżu,
- na świąd,
- do pielęgnacji włosów,
- do higieny jamy ustnej (afty i pleśniawki).
SPOSOBY PODANIA OLEJKU Z DRZEWA HERBACIANEGO
1. W podróży, po basenie, czy jacuzzi:
Jak już wspomniałem, ten olejek jest niezastąpiony w podróży. Jeżeli pływacie w basenach, lub korzystacie z jacuzzi, koniecznie zdezynfekujcie stopy po wyjściu z basenu. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pomoże uchronić się przed grzybicą stóp, czy zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Dodatkowo kobiety po kąpieli w basenie mogą profilaktycznie nanieść kropelkę olejku na wkładkę higieniczną lub rozcieńczyć ją z olejem nośnikowym i posmarować okolice intymne (również z dodatkiem lawendy). Taka aplikacja pomoże ochronić się przed nieprzyjemnymi infekcjami dróg moczowo-płciowych, które są plagą letnich wyjazdów. Ten olejek znajdzie również zastosowanie u pań, jeśli ich paznokcie u rąk czy nóg wymagają regeneracji, np. po zdjęciu hybrydy. Smarujemy wtedy paznokcie kilka razy dziennie czystym olejkiem i efekt jest znakomity.
2. Do pielęgnacji skóry głowy:
Osoby mające skłonności do łupieżu lub trądziku mogą dodawać kroplę olejku do szamponu, odżywki, czy toniku do twarzy.
3. Do higieny jamy ustnej:
Olejek z drzewa herbacianego ma działanie hamujące na rozwój kolonii bakteryjnych i biofilmu stomatologicznego. Z tego powodu ma wysokie wskaźniki skuteczności we wsparciu leczenia paradontozy. Więcej o stomatologicznym zastosowaniu olejków eterycznych w moim artykule: Olejki eteryczne do higieny jamy ustnej.
4. W stanach zapalnych:
Przy zapaleniu ucha (zamiennie z olejkiem bazyliowym lub z geranium) możecie posmarować małżowinę uszną kropelką olejku rozcieńczoną olejem nośnikowym. Pamiętajcie, nigdy nie wlewamy olejku bezpośrednio do ucha! Ewentualnie stosujemy delikatnie nasączoną kulkę z waty, którą wkładamy do wierzchniej części małżowiny.
5. Dezynfekcja bielizny:
Olejek z drzewa herbacianego warto również dodawać do prania zamiast płynu do płukania. Szczególnie do prania bielizny, ręczników, czy pościeli. Uzyskujemy wtedy dodatkowe działanie antyseptyczne, głównie przeciwgrzybicze.
Podsumowując, olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest niezwykle pomocny zarówno w domu, jak i w podróży. Zachęcam Was, abyście dołączyli do mojej grupy „Aromaterapia w Praktyce”, gdzie dzielimy się profesjonalną wiedzą z aromaterapii. Poznaj warunki przystąpienia do grupy „AwP”.