OLEJEK Z DZIKIEJ POMARAŃCZY – WSPARCIE EMOCJONALNE

Dzika pomarańcza (Citrus sinensis), inaczej pomarańcza chińska jest surowcem wykorzystywanym do produkcji wyjątkowo przyjemnego olejku mającego wiele zastosowań. Powszechnie stosuje się go w przemyśle spożywczym jako aromat do potraw, a także w perfumiarstwie i kosmetykach. Dzięki wysokiemu poziomowi monoterpenów olejek ten ma energetyzujący aromat i wpływa korzystnie na zdrowie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Olejek eteryczny z dzikiej pomarańczy posiada właściwości stymulujące i oczyszczające, dzięki czemu jest idealny do wspierania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Rozpylanie olejku eterycznego z dzikiej pomarańczy w pokoju dodaje energii, oczyszcza umysł i ciało, jednocześnie oczyszczając powietrze. Ponadto relaksuje, rozluźnia, łagodzi stany lękowe i ułatwia zasypianie. Dzika pomarańcza jest nazywana zapachem radości, gdyż ma bardzo pozytywny wpływ na nasz nastrój, energię oraz radość życia.

Jest to jeden z najbezpieczniejszych olejków do stosowania u dzieci, w tym niemowląt. Zapach rozpylony w pokoju maluszka podziała na niego kojąco w stanach rozdrażnienia i ułatwi zdrowy sen. Ponadto olejek można zastosować do masowania brzuszka w celu usprawnienia trawienia przy kolce. Jednak do stosowania bezpośrednio na skórę niemowlaka czy małego dziecka trzeba go mocno rozcieńczyć olejem nośnikowym!

Dzika pomarańcza zawiera bardzo wysokie stężenie Limonenu — nawet do 95-97%! Wśród wielu związków pochodzenia naturalnego, monoterpeny, a szczególnie limonen oraz alkohol perylowy, spełniają funkcje zarówno czynników chroniących przed rozwojem nowotworów, jak i substancji używanych w terapiach przeciwnowotworowych. Wykazano, że limonen i alkohol perylowy hamują rozwój wielu typów nowotworów, w tym raka sutka, skóry, wątroby, płuc, okrężnicy, trzustki i prostaty (wyciąg z badań laboratoryjnych Zakładu Wirusologii i immunologii, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin).

WSKAZANIA DO UŻYWANIA OLEJKU ETERYCZNEGO Z DZIKIEJ POMARAŃCZY

Olejek eteryczny z dzikiej pomarańczy rekomendowany jest w następujących sytuacjach:

  • trądzik,
  • problemy z układem pokarmowym: choroba refluksowa przełyku, zgaga, niestrawność, ból brzucha,
  • przeziębienie i grypa,
  • obniżenie nastroju, depresja,
  • stres,
  • bóle mięśni,
  • redukcja cellulitu.

DROGI PODANIA OLEJKU Z DZIKIEJ POMARAŃCZY

Doustnie (tylko pod kontrolą terapeuty, sprawdź, czy nie ma przeciwwskazań):

  • dodaj 1 kroplę do pustej kapsułki i uzupełnij oliwą z oliwek lub frakcjonowanym olejem kokosowym MCT. Możesz też dodać 1 kroplę na łyżkę miodu, lub oleju.

Zewnętrznie:

  • rozcieńcz z olejem bazowym 1-2 krople i nałóż na wybrany obszar skóry. Przed aplikacją sprawdź, czy nie występuje u Ciebie podrażnienie skóry lub alergia na ten olejek. Olejki cytrusowe należą do grupy olejków fototoksycznych. Jednak olejek z dzikiej pomarańczy (Citrus sinesis) nie jest fototoksyczny. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów. Wykazuje wręcz działanie ochronne przed słońcem na poziomie 4 SPF.
  • dodaj kilka kropel do wieczornej kąpieli, aby zrelaksować ciało i umysł po ciężkim dniu.

Dyfuzja:

  • wlej 4-10 kropli, w zależności od wielkości pomieszczenia i rozpylaj przez 1-3 godzin.

OLEJEK Z DZIKIEJ POMARAŃCZY W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Większość olejków cytrusowych ma działanie pobudzające, natomiast ten olejek ma charakter bardziej wyciszający, a jednocześnie dodający energii. To olejek, który rozgoni nawet najciemniejsze chmury nad nami. W próbach klinicznych często łączony jest z lawendą.

Wspomnieć warto, że olejek ten znakomicie będzie działać na Wilgoć w organizmie. Wspiera obieg czynnościowy Śledziony, pomaga w transformacji Wilgoci czy nawet Śluzu. Można wykorzystywać go też w terapiach i zabiegach przeciwko cellulitowi — efekt może Was zaskoczyć.

Badania (póki co na myszkach) pokazują jego pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową ograniczając krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które w nadmiarze mogą działać prozapalnie. Ograniczenie ww. kwasów zwiększa przeżywalności bakterii z rodzaju Lactobacillus.

Przeprowadzono również ciekawe badanie na kobietach po cesarskim cięciu, u których masowanie stóp olejem z dodatkiem ww. olejku tuż po i w ciągu godziny od operacji znacznie obniżyło poczucie lęku, w porównaniu do kobiet, których stopy masowane były zwykłym olejem lub wcale.

Aby dowiedzieć się więcej o skutecznym i bezpiecznym stosowaniu olejków eterycznych, dołącz do mojej grupy „Aromaterapia w Praktyce” – warunki przystąpienia.

Scroll to Top