WIATR – ZEWNĘTRZNY CZYNNIK CHOROBOTWÓRCZY W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

JAKA JEST IDEA WIATRU?

W medycynie chińskiej według teorii sześciu wpływów klimatycznych, czyli Zimna, Gorąca, Wilgoci, Suchości, Letniego Gorąca i Wiatru, idea Wiatru jest najtrudniejsza do zrozumienia. Jest najmniej namacalna, najbardziej tajemnicza, najdalsza od współczesnego myślenia. Wiatr odzwierciedla ruch, a nie materię. Wiatr może niszczyć, ale może również wprawiać w ruch. Taka idea jest z natury rzeczy trudna do uchwycenia. Według starożytnych wschodnich tradycji, Wiatr uznawany jest jako zewnętrzny czynnik chorobotwórczy.

WIATR JAKO ZEWNĘTRZNY CZYNNIK CHOROBOTWÓRCZY W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

W czasach starożytnych według wierzeń wiele chorób – szczególnie o nagłym początku – wynikało ze złego wpływu demona lub istoty, która przemieszczała się przy pomocy wiatru. Wiatr sam w sobie nie powodował choroby, ale zaburzenie było spowodowane przez istotę, która weszła z wiatrem jako medium inwazji. Dlatego wysnuto wniosek, że ochrona przed wiatrem ustrzega nas przed nagle pojawiającymi i szybko rozwijającymi się chorobami.

Wraz ze stopniowym spadkiem pokładania wiary w duchy i demony, Wiatr sam w sobie został uznany za czynnik patologiczny. Wiatr, wraz z Zimnem, stanowią główne czynniki chorobotwórcze w tradycji Shang Han Lun. Razem z Zimnem, Wiatr został uznany za głównego sprawcę zakłócenia równowagi organizmu, czyli nadal jest odpowiedzialny za gwałtowne zachorowania.

JAKIE CHOROBY WYWOŁUJE WIATR WEDŁUG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ?

Wraz z postępem medycyny konwencjonalnej, ludowe i szamańskie koncepcje zanikały wśród społecznej świadomości, a pojęcie Wiatru stało się metaforą: choroby wywołane przez Wiatr nie tylko pojawiają się nagle, ale przypominają wiatr. Termin „Wiatr” nabrał poetyckiego znaczenia. Fizyczne oznaki i objawy Wiatru w ciele przypominają trzepotanie liści (tiki, drżenie, zespół niespokojnych nóg), zaburzenie stabilności (zawroty głowy, objawy przemieszczające się w ciele), zaburzenie powierzchni jeziora (wysypka, swędzenie), a niekiedy katastrofalne burze wiatrowe (napady, zawały serca i udary).

Wiatr może być zbiorem objawów lub specyficznym zaburzeniem, które wniknęło do ciała przez odsłonięty obszar szyi. Gdy w ciele występują bardziej przewidywalne lub bardziej namacalne objawy, wówczas nie mamy do czynienia z Wiatrem jako czynnikiem chorobotwórczym.

 

KTO JEST PODATNY NA WPŁYWY WIATRU?

Wiatr jest zewnętrznym czynnikiem chorobotwórczym, ale nie każdy jest tak samo podatny na jego wpływy. Podatność na zewnętrzne warunki wiatrowe np. nagle pojawiające się przeziębienie, grypa, porażenia nerwu twarzowego lub innych dolegliwości oraz wewnętrzne scenariusze wiatrowe, czyli różnego rodzaju problemy neurologiczne i psychologiczne wynikają z występującego w ciele stanu niedoboru.

Niedobór może dotyczyć Krwi (zużywanie zasobów) lub Qi (niedobór w kanałach). Ponadto tak jak w naturze, wiatr i ogień wzajemnie się wspierają. Innymi słowy, wewnętrzne Gorąco i związana z nim Suchość zwiększają podatność na Wiatr. Wewnętrzny Wiatr aktywuje stan zapalny, powodując objawy mylące pacjenta: „Najpierw było tutaj, potem zniknęło, a następnie było tam; wygląda tajemniczo…”.

NIEDOBÓR QI W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Niedobór Qi jest jednym z niedoborów leżących u podstaw patologii Wiatru. Podobnie jak w przypadku „przeziębienia”, gdzie naszą najlepszą ochroną jest regeneracja, dobre nawodnienie i odżywienie. Ważnym jest uświadomienie sobie, że Niedobór Qi może również wynikać z przewlekłego Wiatru, ponieważ organizm wykorzystuje zasoby do stłumienia wewnętrznego Wiatru. Zwyczajnie mówiąc – Wiatr zużywa nasze zasoby. W medycynie chińskiej mawiamy: „Ignorując Wiatr, prowadzimy do zmęczenia”.

Terapeuci medycyny chińskiej mogą mieć preferencje, czy zacząć od uzupełniania niedoborów lub rozpraszania Wiatru, ale ogólnie rzecz biorąc nasze działanie skierowane jest na Niedobór.

JAKIE LECZENIE STOSOWAĆ PRZY OBJAWACH WIATRU?

Wiatr jest przede wszystkim zakłóceniem, które pojawia się niczym złodzieje zakradający się do naszych domów. Czasami złodzieje szybko znikają i odzyskujemy nasze cenne zdrowie. Czasami pozostają lub pojawiają się od naszego wnętrza. Powodują wszelkiego rodzaju kłopoty, gdy przemieszczają się z jednej kryjówki do innej, aby uniknąć wykrycia.

W  trakcie leczenia objawów Wiatru w ciele trzeba zastosować pełną strategię (choć nie wszystkie naraz):

  • Usuwamy Wiatr,
  • Przekształcamy śluz, czyli poprawiamy trawienie,
  • Zakotwiczamy Qi,
  • Odżywiamy Płyny,
  • Wzmacniamy Krew,
  • Usuwamy Gorąco,
  • Harmonizujemy Ying Qi i Wei Qi,
  • Wzmacniamy Qi Płuc.

Więcej na ten temat dowiesz się oglądając mój webinar o syndromie Wiatru, jako czynniku chorobotwórczym w medycynie chińskiej.

Artykuł opracowany na podstawie artykułu Andrew Sterman’a, znanego i cenionego nowojorskiego terapeuty klasycznej medycyny chińskiej, który specjalizuje się m.in. w dietetyce. Swą praktykę opiera w dużej mierze na naukach dr. Jeffreya Yuen’a – mistrza dwóch, wielowiekowych linii taoistycznych. Publikacja pierwszy raz opublikowana 4 maja 2020 roku na zlotysrodek.com.pl we współpracy i pod redakcją Grażyny Kidawskiej.

GDZIE UDAĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ MEDYCYNY CHIŃSKIEJ?

postać na wietrze

Jeżeli cierpisz na przewlekłe i trudne do zdiagnozowania dolegliwości, zapraszam na konsultację holistyczną, wykorzystującą praktykę medycyny chińskiej jak i inną wiedzę z różnych dziedzin naturoterapii.

Konsultacje odbywają się stacjonarnie lub online. Na wizytę możesz zapisać się wyłącznie przez system rezerwacji online.

tagi

Scroll to Top