Szukaj
Close this search box.

ZALETY FERMENTACJI WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Jedną z najstarszych metod przechowywania żywności jest fermentacja. W medycynie chińskiej najczęściej używanymi produktami są kiszone warzywa i strączki, np. kimchi, miso, tofu – te ostatnie powstałe na bazie fermentowej soi. Ale również kiszone owoce, fermentowane produkty mięsne np. ryby. Z fermentowanych napojów mamy dostępne alkohol (tu ostrożnie, alkohol wykorzystujemy głównie do gotowania), lub kombuchę. W kulturach zachodnich do tego typu produktów dochodzą również wypieki na zakwasie, jogurty i kefiry.

Dzięki procesowi fermentacji produkty fermentowane są łatwiej strawne. Dzieje się tak, ponieważ mikroorganizmy nadtrawiają pokarm, co dobrze opisuje Sandor Katz w książce: „The Art of Fermentation”.

Fermentacją nazywamy działanie trawienne komórek bakterii i grzybów oraz ich enzymów. Żywność można zakonserwować, ale jej skład zostaje zmieniony przez zaangażowane w ten proces organizmy. […] Poprawia się bioprzyswajalność substancji mineralnych, a pewne ciężkostrawne związki zostają rozłożone.

Ponadto dzięki fermentacji znacznie poprawiamy przyswajanie składników odżywczych, co wyjaśnia powyższy cytat. Kiszone produkty mogą być przechowywane od kilku dni do nawet paru lat, a to sprawia, że są świetną alternatywą dla małej ilości świeżej żywności zimą, czy wczesną wiosną. Jak mówił Konfucjusz: „Mając yan-tsai (tzn. solone warzywa), mogę przeżyć zimę”.

WŁAŚCIWOŚCI FERMENTOWANYCH PRODUKTÓW WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Produkty fermentowane pełne są dodatkowych substancji odżywczych, głównie witamin z grupy B i mikroskładników. Są „żywe”, ponieważ wprowadzają do naszego układu pokarmowego bakterie, drożdże i enzymy, które pomagają nam lepiej trawić i wzmacniają nasz układ odpornościowy. Ponadto dostarczają dodatkowych walorów smakowych do naszych dań.

Na szczególną uwagę zasługują kiszonki, które mają długą tradycję i w naszej kuchni. Kiszone warzywa możemy jeść o każdej porze roku, niemal codziennie w niewielkich ilościach. Sam proces fermentacji jest prostym i tanim sposobem na konserwację żywności. Kisimy w specjalnie do tego przeznaczonym, glinianym naczyniu lub szklanych słoikach w ciemnym i chłodnym miejscu.

Z punktu widzenia TCM kiszonki swym kwaśno – słonym smakiem będą skutecznie nawilżać, czyli odbudowywać nasz aspekt Yin. A bogactwo ich witamin i mikroelementów odbuduje naszą Krew. Produkty fermentowane oddziałują głównie na systemy narządów Środkowego i Dolnego Ogrzewacza: Żołądek, Śledzionę, Wątrobę i Jelita. Jednak wspierając wyżej wymienione narządy swym działaniem, obejmują cały nasz organizm.

TERMIKA PRODUKTÓW FERMENTOWANYCH WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Na spożycie produktów fermentowanych warto również spojrzeć od strony ich termiki i właściwości nawilżających. I tak:

  • fermentowane produkty mleczne są głównie nawilżające, więc nie są zalecane dla osób zawilgoconych i wyziębionych, szczególnie przy Niedoborze Yang Śledziony i Wilgoć w Żołądku i Śledzionie. Mogą za to okazać się pomocne przy takich syndromach jak Ogień Żołądka czy Suchość Jelita Grubego.
  • miso, tofu i inne produkty fermentowane na bazie soi również mają właściwości nawilżające. Jednak szczególnie ostrożnie powinny ich używać osoby z syndromem Wilgoci i Niedoboru Yang Śledziony, Nerek (często są to weganie, wegetarianie).
  • kiszone warzywa są neutralne lub lekko chłodne. Ich termikę, a zarazem walory smakowe, możemy podnieść, dodając ostre, gorące przyprawy: czosnek, korzeń imbiru lub chrzanu, gorczycę.

Warto też włączyć do swojej diety zakwas z buraków, który świetnie pomoże w anemii, regulacji trawienia i ciśnienia. Więcej o kiszonkach, możesz dowiedzieć się z mojego webinaru: Kiszonki i morsowanie – co na to medycyna chińska?

Podsumowując, kiśmy i regularnie spożywajmy produkty fermentowane, gdyż ich bogactwo odżywcze jest nieocenione dla naszego organizmu. A koszt produktów i ich przygotowania jest naprawdę niewielki!

Scroll to Top