ZAKWAS Z BURAKÓW – NATURALNA ODBUDOWA KRWI
ZAKWAS Z BURAKÓW NA NATURALNĄ ODBUDOWĘ KRWI
Picie zakwasu z buraków to sposób na naturalną odbudowę krwi. Wiem, że niektórzy z Was samodzielnie robią w domu zakwas z buraków, a część osób kupuje go na targach. Pamiętajmy, żeby kupować zakwas tylko w szklanych butelkach lub słoikach. Jednak chciałbym zachęcić tych, którzy jeszcze nie próbowali tego wyjątkowego produktu, do wykonania zakwasu z buraków w domu. Tym bardziej że dostęp do buraków mamy cały rok, a samo wykonanie zakwasu jest banalnie proste.
Przypomniała mi się również sytuacja sprzed paru miesięcy, kiedy idąc do sklepu, usłyszałem rozmowę jednej Pani. Była zachwycona działaniem buraczanego zakwasu. Twierdziła, że po trzech tygodniach regularnego stosowania zakwasu jej wyniki krwi wróciły do normy, a początkowo miała anemię. Podobne historie zgłaszają mi moi Podopieczni, którzy są zaskoczeni, jak poprawia się ich samopoczucie po regularnym picu zakwasu, co odzwierciedla się w wynikach badań krwi. Doceniam również zakwas z buraków za piękną regulację pracy jelit, bo oprócz odżywienia Krwi ten produkt wspaniale odżywia naszą florę jelitową. Zakwas z buraków polecany jest również przez doświadczonych medycyny chińskiej.
SKŁADNIKI NA ZAKWAS Z BURAKÓW
Czas przygotowania: 1-2 godziny w zależności od ilości składników
Ilość porcji: zapas na ok. 2-4 tygodnie
Składniki:
- 1-1,5 kg buraków na 5 litrowy słój,
- kilka liści laurowych,
- 3-4 ziarna ziela angielskiego,
- kilka ziaren czarnego pieprzu,
- 3-4 ząbki czosnku,
- obrany i przekrojony kawałek imbiru ok. 3 cm
- sól kłodawska niejodowana
- 3 lub 5 litrowy słój
PRZYGOTOWANIE ZAKWASU Z BURAKÓW NA NATURALNĄ OBUDOWĘ KRWI
- W dużym garnku zagotuj wodę i wyparz słoik. Zostaw pozostały wrzątek do ostudzenia, ok. 2-3 litry. Ilość wody zależy od wielkości słoika, którego użyjesz do przygotowania zakwasu. Dodaj sól kamienną niejodowaną (używam w kuchni tylko soli kłodawskiej) w proporcji 1 łyżka na 1 litr wody.
- Do wyparzonego słoja (polecam robić zakwas w 3 lub 5 litrowych słoikach – wtedy powstanie zapas na dwa do czterech tygodnie, do codziennego picia na czczo – wrzucam parę liści laurowych 3-4 ziarna ziela angielskiego, parę ziaren pieprzu czarnego, 3-4 ząbki czosnku, obrany i przekrojony kawałek imbiru (wielkości połowy kciuka) na to wszystko rzucam obrane i opłukane buraki (1-1,5 kg na 5 litrowy słój) i zalewam lekko ciepłą solanką.
- Słoik zakręcam szczelnie zakrętką (polecam fermentację beztlenową – o wiele mniejsze ryzyko niepowodzenia). Słoik najlepiej postawić z dala od przeciągu i światła słonecznego. Na początku warto umieścić go w cieplejszym miejscu, aby ruszył proces fermentacji (link) – można również dolać starego zakwasu. Po 7-10 dniach (przez ten czas nie odkręcam go, nie mieszam, nic nie wyjmuję, nie ściągam, nie dokładam, itd.) jest gotowy i wystarczy zlać go do szklanego naczynia i przechowywać w lodówce.
SPOSÓB PODANIA
Aby zakwas z buraków wpływał na naturalną odbudowę Krwi, polecam go pić na czczo. Najlepiej zaczynać od niewielkich ilości, np. 1/8 lub ćwierć szklanki. Zawsze dolewajcie ciepłej, przegotowanej wody do zakwasu. Nie pijcie samego zakwasu, szczególnie zimnego z lodówki. Zasady medycyny chińskiej zalecają spożywać płyny w temperaturze pokojowej lub cieplejszej. Niestety nawet zdrowe napoje, ale zimne i prosto z lodówki, nie będą dobrze wpływać na funkcjonowanie dwóch kluczowych obiegów czynnościowych – Żołądka i Śledziony, które są podstawą prawidłowo funkcjonującego układu pokarmowego i całego organizmu! Zachęcam do dodawania ciepłej wody do zakwasu lub wyciągania go odpowiednio wcześniej z lodówki tak, aby osiągnął przynajmniej temperaturę pokojową – jelita bardzo za to podziękują!
A z kiszonych buraczków można przyrządzić posiłek, np. usmażyć na patelni lub zapiec z przyprawami. Ja wyciskam je przez wyciskarkę wolnoobrotową i mam dodatkowy litr zakwasu, a wiórki można dać do pasztetu lub kotletów.
Więcej o termice i zastosowaniu fermentowanych produktów, możesz przeczytać w moim artykule: Fermentacja wg medycyny chińskiej.
DLA KOGO ZAKWAS Z BURAKÓW?
Warto zwrócić uwagę, że zakwas z buraków jest produktem fermentowanym. Dlatego osoby z nietolerancją histaminy, czy przerostami bakteryjnymi jelita cienkiego (SIBO/IMO) powinny w ostrożny sposób rozpocząć przyjmowanie zakwasu. W takiej sytuacji można zacząć od przyjmowania łyżeczki zakwasu w letniej wodzie i stopniowo zwiększać jego ilość, obserwując reakcje organizmu.
Z mojej praktyki wynika, że ta kiszonka jest jedną z „najbezpieczniejszych” i warto od niej zaczynać ponowne wprowadzanie kiszonek do diety, jeżeli okresowo je wyeliminowaliśmy. Warto również mieć na uwadze, że zakwas z buraków obniża ciśnienie. Więc duże dawki tego napoju u osób z bardzo niskim ciśnieniem mogą wywołać efekt niepożądany.
Aby dowiedzieć się więcej możesz też obejrzeć mój webinar o tym „Jak odżywić Krew”.
Jeśli chcesz umówić się na zabieg lub konsultację, zajrzyj do zakładki Umów wizytę.