Szukaj
Close this search box.

WŁAŚCIWOŚCI OCTU AKACJOWEGO

Czerwiec obfituje w kwitnące krzewy i drzewa. Warto wykorzystać ten moment i zaopatrzyć się w tak cenny surowiec. Ostatnio opisywałem fermentowany napój z kwiatów bzu czarnego. Dziś chciałbym zaprosić na wpis o occie.

Ocet jest bardzo wartościowym produktem, ale należy wiedzieć, jak i kiedy go zastosować, szczególnie jeśli mówimy o użytku wewnętrznym. Najczęściej mamy do czynienia z octem spirytusowym, który jest ciepły termicznie i posiada właściwości smaku gorzkiego i kwaśnego. Natomiast ja zachęcam do produkcji octów domowych, które są bardzo proste i tanie w przygotowaniu, a przede wszystkim mamy pewność co do surowca, bo sami wiemy, czego użyliśmy do jego produkcji.

Octomaniacy wiedzą, że ocet można przyrządzić naprawdę z wielu produktów! I właśnie nasz „wsad” decyduje o specyficznych właściwościach konkretnego octu. Chociaż ogólnie mówiąc, octy będą poruszać energię w naszym ciele (szczególnie Qi Wątroby). Ich regularne, niewielkie spożycie, rozprasza nagromadzone zastoje, porusza krew, pobudza wytwarzanie soków trawiennych i żółci czy pomaga w wyprowadzaniu toksyn. Ocet najlepiej spożywać jako dodatek do dressingów, do gotowania, do picia w formie rozcieńczonej z ciepłą przegotowaną wodą.

Ze spożyciem octów powinny uważać osoby z syndromami Suchości, a jego ogólny nadmiar w diecie uszkodzi przede wszystkim Żołądek i Śledzionę, które nie lubią nadmiaru smaku gorzkiego. Dziś skupimy się na occie akacjowym.

PRODUKCJA OCTU Z KWIATÓW AKACJI

Zadanie zbierania kwiatów akacji, a właściwie robinii akacjowej, potocznie zwanej u nas akacją nie jest proste. W moich okolicach można znaleźć tylko starsze drzewa, które mają kwiaty bardzo wysoko. Ale jedno drzewo obdarowało mnie porządną ilością kwiatów, które były w zasięgu ręki.

Kwiaty akacji najlepiej oberwać z zielonych gałązek. Proces idzie całkiem sprawnie, gdy złapiemy kwiaty od czubka gałązki i przesuwamy palce w dół. Zanim wrzucić kwiaty do słoika, to zachęcam do pozostawienia ich na kilkadziesiąt minut na ręczniku papierowym, aby rozeszli się ich mieszkańcy. W tym czasie należy przygotować przegotowaną wodę z cukrem. Ja na trzy litry wody dodaję 1,5 szklanki cukru. Nie martwcie się o taką dużą jego ilość. Cukier zostanie w 100% zjedzony przez bakterie podczas procesu fermentacji i nie pozostaje po nim ślad. Czyli do przegotowanej wody dodajemy cukier, a kiedy woda ostygnie, dorzucamy nasz wsad. Nie żałujcie kwiatów!

Ocet na początku stawiamy w dość ciepłym miejscu, aby ruszyła fermentacja. Pamiętajcie, żeby przynajmniej raz dziennie zajrzeć do octu i go przemieszać, po 1-2-3 dniach ruszy proces – kwiaty będą się mocno unosić ku powierzchni, a całość zacznie się pienić. Ocet będzie gotowy po paru tygodniach. Czas produkcji zależy od jakości surowca i warunków procesu (temperatura i miejsce). Cały proces można przyspieszyć, dodając matkę octową z innego octu lub pokrojone 1 jabłko.

Etapy produkcji octu akacjowego

DLA KOGO OCET AKACJOWY?

Kwiaty robinii akacjowej (tzw. fałszywej akacji) są bogate w związki fenolowe i minerały o właściwościach antyoksydacyjnych (nikiel, miedź, wapń i chrom). Wykazują również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, chociażby względem Salmonelli, E. coli czy L. monocytogenes.

Ich działanie jest podobne jak do działania kwiatów bzu czarnego – skutecznie wyprowadzają Gorąco, a nawet Toksyczne Gorąco z ciała (np. ciężkie zatrucia polekowe, reakcje na chemioterapię, naświetlania). Działają moczopędnie, wyprowadzają Gorącą Wilgoć (głównie z Dolnego Ogrzewacza, np. kamica nerkowa). Można stosować je również jako napary, toniki, konfitury, niektóry produkują nawet wino akacjowe.

Więcej o odżywiani latem dowiesz się z mojego artykułu: Odżywianie latem wg medycyny chińskiej.

Scroll to Top