Szukaj
Close this search box.

ODZYWIANIE LATEM WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Odżywianie latem wg medycyny chińskiej to kolejny artykuł o żywieniu sezonowym, czyli zgodnie z porami roku.

W trakcie trzech miesięcy letnich mocno świeci słońce i obficie pada deszcz. Energia nieba zstępuje, a energia ziemi unosi się w górę. Z chwilą gdy te energie się jednoczą, dochodzi do połączenia nieba i ziemi. Dzięki temu dojrzewają rośliny i pojawia się bogactwo kwiatów, owoców i zwierząt.

~Neijing Suwen

JAK GOTOWAĆ LATEM WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ?

Lato stanowi szczególną porę roku pod względem komponowania posiłków. Z jednej strony mamy dostęp do największej ilości świeżych produktów w ciągu całego roku, ale upały powodują, że nie chce nam się jeść. Co zatem robić? Latem gotujemy lekko i szybko, tak aby posiłki były lekkostrawne i uzupełniające Płyny Ciała. Korzystamy częściej z gotowania na parze, blanszowania i gotowania w dużej ilości wody. W większości nasze posiłki nie zawierają produktów odzwierzęcych.

Z jednej strony lato jest najlepszym momentem na uzupełnienie energii Yang, poprzez podejmowanie aktywności na świeżym powietrzu i spożywanie produktów dojrzewających w promieniach letniego słońca. Z drugiej strony powinniśmy pamiętać o odpowiedniej podaży płynów i chronić się w upalne dni przed Gorącem. Gorąco jako czynnik klimatyczny może prowadzić do Niedoborów Yin i Płynów, a przy długotrwałym wystawieniu na jego działanie skutkuje uszczupleniem zasobów Qi i zakłóceniem pracy Shen.

Jednym z głównych zaleceń dietetyki medycyny chińskiej jest spożywanie posiłków ciepłych. Ta zasada obowiązuje przez cały rok, również w upalne dni. Widzimy więc, że w myśl medycyny chińskiej schładzanie latem będzie wyglądać zgoła inaczej niż w tradycyjny zachodni sposób.

Podstawowym błędem, jaki popełniamy latem, jest sięganie po zbyt dużą ilość produktów prosto z lodówki. Zimne napoje, desery, lody, owoce niestety działają bardzo niekorzystnie na pracę układu pokarmowego, w szczególności Śledziony i Żołądka.

Latem nasze Yang osiąga swoje maksimum, co wiąże się z jego utrzymywaniem się na Powierzchni naszego ciała. Taki mechanizm umożliwia sprawne oddawanie nadmiarów ciepła. Sięgając po produkty ciężkostrawne, odżywcze, tłuste „ściągamy” nasze Yang do wewnątrz, aby pomogło w trawieniu. Taka sytuacja powoduje, że blokujemy odprowadzanie ciepła na zewnątrz. Podobnie wygląda sytuacja ze spożywaniem zimnych produktów. Tutaj jednak Yang ma za zadanie ogrzać produkty, abyśmy mogli je strawić. W efekcie otrzymujemy skutek do odwrotnie zamierzonego.

JAK SIĘ SCHŁADZAĆ I NAWILŻAĆ LATEM?

Zatem jak radzić sobie z nadmiarami Gorąca w upalne dni? Otóż schładzajmy się i nawilżajmy, sięgając po produkty o termice ochładzającej, ale spożywajmy je na ciepło, lub w letniej formie. Z napojów bardzo korzystnie będzie działać przegotowana woda z dodatkiem soku z cytrusów lub szczyptą soli, kompoty z letnich owoców, zielona herbata, napary z kwiatu złocienia, czy pokrzywy. Dla osób, które tolerują produkty mleczne i bardzo potrzebują nawilżania, idealne będzie zsiadłe mleko.

Do najbardziej chłodnych produktów zaliczamy wodorosty. Jednak powinniśmy stosować je z rozwagą, np. od czasu do czasu spożywając wraz z zupą miso. Do zimnych lub chłodnych produktów zaliczamy też sałaty, do których mamy dostęp właśnie latem.

Kolejnymi produktami nawilżającymi i chłodzącymi są cukinia, bakłażany, papryka, pomidory i ogórki. Sezon na te warzywa również przypada na najcieplejszy okres roku.

Wśród owoców, najbardziej wychładzającymi są owoce tropikalne i arbuzy. Nasze lokalne owoce mają w większości termikę od chłodnej do neutralnej.

Jednymi z najcieplejszych owoców są czereśnie, brzoskwinie i morele. Szczególną uwagę warto zwrócić na owoce jeżynowe i jagodowe. Truskawki, maliny, jeżyny, poziomki, jagody odznaczają się wysoką zawartością przeciwutleniaczy i innych substancji, które ciężko znaleźć w tak dużej ilości w pozostałych produktach.

Oczywiście lato jest porą roku kiedy możemy pozwolić sobie na większą ilość surowego pożywienia. Jednak surowe produkty powinny wciąż stanowić dodatek do ciepłej, gotowanej bazy. Bazę tę w upalne dni powinny stanowić krótko gotowane, proste zupy, warzywne gulasze, leczo z dodatkiem wspomnianych wcześniej wodorostów. Do letnich posiłków warto dodawać kaszę gryczaną i fasolę mung, które skutecznie wyprowadzają Gorąco oraz nagromadzenia wody z organizmu. A wszystko to doprawiajmy świeżymi ziołami, natką pietruszki, koperkiem, selerem naciowym i lubczykiem.

ENERGETYKA SMAKÓW – JAK Z NIEJ KORZYSTAĆ LATEM?

Na koniec warto przypomnieć energetykę poszczególnych smaków. Smak słodki jest smakiem, który nie posiada własnego kierunku energii, dlatego staramy łączyć się go z innymi smakami. Ten smak skutecznie buduje Płyny organizmu, które latem tak najłatwiej nadwyrężyć.

Smak kwaśny występuje najczęściej w produktach chłodnych termicznie i posiada właściwość ściągania i przytrzymywania w organizmie m.in. Płynów.

Natomiast smak gorzki podobnie jak smak kwaśny występuje najczęściej w produktach chłodnych i swym wektorem energii w dół pomaga wyprowadzać nadmiary Gorąca i Wilgoci.

Słony smak tak samo jak kwaśny skutecznie przytrzymuje Płyny w ciele. Smak ostry swym odśrodkowym wektorem energii pomaga rozproszyć nadmiary Gorąca. Jest to bardzo ciekawy mechanizm, z którego do dnia dzisiejszego korzystają Azjaci, zajadając w upalne dni pikantne dania. Wielu z nas doświadczyło nagłego rozgrzania i pocenia się po ostrym posiłku. Jednak po chwili pojawiło się uczucie zimna. W ten sposób otwierając Powierzchnię, wraz z potem wytracamy nasze ciepło.

Reasumując do odbudowy Płynów i ich przytrzymywania w ciele najskuteczniejszymi smakami są słodki, słony oraz kwaśny. Z kolei smak gorzki i ostry sprawdzą się przy wyprowadzaniu nadmiarów Gorąca i Wilgoci.

Pełen artykuł o energetyce pożywienia znajdziesz tu: Energetyka pożywienia wg medycyny chińskiej.

Scroll to Top