OLEJEK ETERYCZNY COPAIBA
POCHODZENIE COPAIBY
Olejek eteryczny z copaiby (Copaifera reticulata, officinalis, coriacea i langsdorffii) pochodzi z żywic majestatycznych drzew z gatunku Copaifera, które mogą osiągać wysokość nawet 30 metrów. Drzewa te są powszechne w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, głównie w Brazylii, Kolumbii i Peru. Copaiba była stosowana przez lokalne społeczności rdzennych mieszkańców od wieków, ceniona za swoje właściwości lecznicze i regeneracyjne.
Jednym z głównych składników olejku copaiba jest beta-kariofilen (ang. beta-caryophyllene, BCP) pierwszy znany kannabinoid, który może być pozyskiwany z pożywienia. Należy do seskwiterpenów i nie jest substancją psychoaktywną. BCP działa na receptory kannabinoidowe w organizmie, ale w przeciwieństwie do innych kannabinoidów, takich jak THC, nie wykazuje działania psychoaktywnego. Olejek z copaiby może wspierać procesy przeciwzapalne, redukować ból i wspomagać zdrowie skóry.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJKU ETERYCZNEGO COPAIBA
Copaiba ma bardzo szerokie spektrum działania na organizm człowieka. Przynosi pozytywne rezultaty zarówno w chorobach układu nerwowego, kostnego, trawiennego, jak i w depresji, chorobie dwubiegunowej, a nawet wykazuje działanie synergistyczne, tzn. może wzmacniać działanie niektórych chemoterapeutyków.
Ponadto olejek wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwgrzybiczne,
- przeciwutleniające,
- przeciwtrądzikowe (aplikacja 1% stężenia olejku w dowolnym żelu, np. hialuronowym, ma udokumentowane klinicznie działanie leczące trądzik),
- przeciwlękowe, uspokajające,
- przeciwbólowe,
- przeciwnowotworowe (trwają intensywne badania prowadzone w zakresie działania kariofilenu na nowotwory).
ZASTOSOWANIE OLEJKU COPAIBA
Olejek Copaiba o potwierdzonej jakości CPTG (Certified Pure Tested Grade) można stosować zarówno do dyfuzji, jak i miejscowo oraz doustnie (wyłącznie pod kontrolą terapeuty) wspierając tym samym:
- problemy układu oddechowego, np. zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok,
- problemy z układem moczowym, jak zapalenie pęcherza moczowego czy nerek,
- choroby przenoszone drogą płciową,
- powstrzymywanie krwawienia,
- ugryzienia komarów,
- zapalenie opłucnej,
- ból gardła,
- wrzody żołądka,
- tężec,
- obrzęki,
- hemoroidy,
- bóle mięśni i sztywność stawów,
- słabe krążenie,
- trudno gojące się rany,
- wyczerpanie nerwowe.
OLEJEK COPAIBA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
Copaiba — będzie olejkiem równoważącym i uziemiającym. Sprawdzi się świetnie przy natłoku myśli i problemach z koncentracją. Przy przeziębieniu i grypie warto łączyć ją z mieszanką On Guard lub Air i smarować w rozcieńczeniu stopy, klatkę piersiową i plecy. Dodatkowo przy zastojach limfatycznych i gromadzeniu wody polecam smarować tym olejkiem okolice kostek. Według medycyny chińskiej najlepiej nanosić ten olejek na linię wzdłuż kręgosłupa. Dzięki temu olejek ten meridianem Du Mai będzie wspierać pracę całego CUN.
Aromaterapia jest bezcennym sposobem na wspieranie swojego dobrostanu, jednak w stanach ostrych, czy chorobach przewlekłych zawsze konsultujcie się ze swoim lekarzem prowadzącym!
Sprawdź naszą Ofertę i dowiedz się, jak dołączyć do zamkniętej grupy „Aromaterapia w Praktyce”. Na grupie dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie wprowadzić olejki eteryczne do codziennego użytku. Obejrzyj bezpłatny webinar: Domowa apteczka olejków eterycznych.