Logo podstawowe Taijitu
Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

ZEWNĘTRZNE PRZYCZYNY CHORÓB W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

DEFINICJA ZDROWIA WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Z punktu widzenia TCM pojęcie „zdrowie” jesteśmy w stanie zdefiniować jako równowagę między Yin i Yang. Oczywiście równowaga ta będzie inna dla każdego z nas. Tak naprawdę nigdy nie znajdujemy się w idealnej równowadze. Naturalne jest, że zmiany zachodzące zarówno wokół nas, jak i w nas samych, przechylają szalę równowagi naszej energii, raz w prawo, raz w lewo. Zewnętrzne przyczyny chorób, na które nie zawsze mamy wpływ, mogą zakłócać naszą homeostazę.

Istotny problem pojawia się w momencie, gdy równowaga ta zostaje naruszona w sposób trwały i nienaturalny. Wówczas stajemy się podatni na wpływy czynników patogennych i chorujemy. Dlatego zdrowiem możemy nazwać naszą osobistą zdolność do adaptacji do wszystkich zmian zewnętrznych i wewnętrznych. Tutaj wyłania się nam podział na czynniki powodujące objawy choroby:

W tym artykule skupimy się na pierwszej kolumnie powyższej tabeli, czyli Czynnikach Chorobotwórczych Zewnętrznych. Zewnętrzne Czynniki Chorobotwórcze stają się nimi wówczas, gdy podstawowe czynniki środowiskowe (Zimno, Gorąco, Wiatr, Wilgoć, Suchość i Gorąco Późnego Lata) zmieniają się zbyt gwałtownie. Doprowadza to do trwałej dysharmonii energii w naszym ciele.

ZIMNO W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Do jednych z najczęstszych zewnętrznych przyczyn chorób w medycynie chińskiej należy Zimno. Posiada ono naturę Yin, dlatego szczególnie osłabiać będzie aspekt Yang organizmu, czyli ogrzewanie, poruszanie, przekształcanie i ochronę. Zimno powoduje spowolnienie wszelkich procesów w ciele poprzez osłabienie lub zablokowanie przepływu Qi i Krwi w ciele. Najczęściej objawia się to silnym bólem ustępującym po ogrzewaniu.

Zimno przede wszystkim atakuje w momencie, gdy przez dłuższy czas jesteśmy wystawieni na jego działanie np. przemarznięcie. Stopień działania Zimna zależy oczywiście od siły samego patogenu, jak również miejsc szczególnie osłabionych i wystawionych na jego działanie. Charakterystyczne jest, że Zewnętrzne Zimno usiłuje dostać się w głębsze partie ciała i wówczas może przejść w Zimno Wewnętrzne.

Zewnętrzne Zimno będzie w szczególności osłabiać Yang Nerek, więc tym bardziej stwarza odpowiednie warunki do rozwoju Wewnętrznego Zimna. W obu przypadkach taka osoba odczuwa wyraźną niechęć do zimna. Na języku może pojawić się biały nalot i zwiększona ilość przeźroczystych wydzielin i wydalin. Jednak w przypadku Zewnętrznego Zimna przebieg objawów będzie bardziej gwałtowny, ostry, może pojawić się niewielka gorączka i dreszcze, natomiast przy Wewnętrznym Zimnie mamy do czynienia ze stanem bardziej przewlekłym (wynikającym z Niedoboru Yang Nerek), bez gorączkowania i znacznie grubszym nalotem na języku.

GORĄCO WEDŁUG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Gorąco z kolei jest czynnikiem Yang, więc szczególnie uszkadzać będzie aspekty Yin naszego ciała, czyli nawilżanie, odżywianie, ochładzanie i rozluźnianie. Ogień używany jest do określenia ekstremalnego Gorąca. Gorąco zawsze będzie związane z Niedoborami Yin, a z kolei wszystkie Niedobory Yin mają w tle Niedobór Yin Nerek. Widzimy, więc mechanizm powstawania Gorąca i Ognia w ciele. Możemy rozróżnić wpływ Zewnętrznego jak i Wewnętrznego Gorąca. Jednak podobnie jak przy Zimnie, granica między Zewnętrznym a Wewnętrznym Gorącem jest dość umowna.

Gorąco, tak jak Zimno atakuje w momencie, gdy przez dłuższy czas wystawiamy się na jego działanie. Może to nastąpić przy wystawieniu na działanie wysokiej temperatury. Wówczas może dojść do Niedoboru Yin Nerek, który będzie podłożem dla Wewnętrznego Gorąca. Dla obu przypadków mamy wspólne objawy takie jak: gorączka, szybkie tętno i czerwony język. Przy Zewnętrznym Gorącu odczuwamy przede wszystkim pożądanie chłodu, chęć picia chłodnych napojów, możemy być rozdrażnieni, cierpieć na bezsenność, zaparcia i oddawać skąpe ilości intensywnie zabarwionego moczu. Przy Wewnętrznym Gorącu wynikającym z rozwoju Zewnętrznego Gorąca objawy te mogą być nasilone i posiadać charakter bardziej przewlekły.

WIATR W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Kolejnym czynnikiem klimatycznym, który w Nadmiarze staje się Zewnętrznym Czynnikiem Patogennym, jest Wiatr. Warto zaznaczyć, że Wiatr, tak jak w naturze charakteryzuje się nagłym i gwałtownym przebiegiem. Dlatego jego charakterystycznymi objawami są: drgawki, tiki, skurcze, drętwienie, mimowolne usztywnienie ciała. Ponadto Wiatr często łączy się z innymi czynnikami patogennymi takimi jak Zimno, Gorąco czy Wilgoć. Wiatr jest czynnikiem Yang i najczęściej będzie atakować górne partie ciała, czyli kark, twarz i całą głowę.

Zewnętrzny Wiatr będzie przede wszystkim następstwem zmian pogodowych. Wówczas może dojść do Inwazji Zewnętrznego Wiatru, np. w wyniku przewiania objawiającego się nagłym przebiegiem, gorączką, potami, bólem gardła, niedrożnością nosa, czyli objawami typowymi dla przeziębienia lub grypy. Warto zaznaczyć, że Zewnętrzny Wiatr szczególnie atakuje Płuca będące narządem Yin najbardziej wystawionym na działanie Czynników Zewnętrznych.

Przy Wewnętrznym Wietrze sytuacja wygląda inaczej, gdyż głównym narządem podatnym na działanie ww. patogenu jest Wątroba. Tutaj najczęściej Wewnętrzny Wiatr jest wynikiem Niedoboru Krwi, Nadaktywnego Yang Wątroby czy przewlekłej wysokiej gorączki. Charakterystycznymi objawami Wewnętrznego Wiatru są: tiki, drgawki, niekontrolowane odruchy, szczególnie w obrębie głowy oraz znacznie wyższa gorączka niż ma to miejsce przy Zewnętrznym Wietrze.

WILGOĆ WEDŁUG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Kolejną zewnętrzną przyczyną chorób w medycynie chińskiej jest Wilgoć. Wilgoć tak samo, jak Zimno będzie powodować spowolnienie wszelkich procesów. Szczególnie spowolni lub wręcz zablokuje krążenie Qi i Płynów. Występujący przy Wilgoci ból jest bardziej przytłumiony, tępy i przewlekły, a niżeli przy Zimnie. Wilgoć wiąże się również z uczuciem ociężałości, otępienia,  czy przytłumienia zmysłów. Dla Wilgoci charakterystyczne są również wydzieliny z ciała o intensywnym zapachu i barwie, np. ropa, upławy, biegunka.

Zewnętrzna Wilgoć będzie mieć wpływ szczególnie na osoby przebywające w wilgotnym środowisku, zamieszkujące na podmokłych terenach czy w zawilgoconych mieszkaniach oraz przesiadujące na wilgotnym podłożu. Natomiast Wewnętrzna Wilgoć wiąże się przede wszystkim z nagromadzeniem wewnętrznych płynów wynikającym z Niedoborów Śledziony oraz Nerek. Przy Zewnętrznej Wilgoci najczęściej jesteśmy ociężali, nie mamy apetytu, gorzej trawimy, mamy nudności i mogą występować wypryski skórne. Przy Wewnętrznej Wilgoci mamy do czynienia ze stanami bardziej przewlekłymi, które mogą mieć swój początek zarówno w czynniku Zewnętrznej Wilgoci, jak i błędach żywieniowych doprowadzających do nagromadzenia Wilgoci i Śluzu w ciele, np. nadwaga i otyłość.

SUCHOŚĆ WEDŁUG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Suchość, tak jak Gorąco jest czynnikiem Yang, więc będzie uszkadzać aspekty Yin ciała, głównie nawilżenia. Sama w sobie nie jest, aż tak istotnym Czynnikiem Klimatycznym i najczęściej rozpatrywana jest w połączeniu z Gorącem. Do podstawowych objawów suchości zaliczamy suchą, popękaną skórę, wysuszone śluzówki z popękanymi wargami i językiem. Może temu towarzyszyć suchy kaszel i suche stolce. Na Suchość w połączeniu z Zewnętrznym Wiatrem najbardziej podatne są Płuca i to one mogą dawać objawy w postaci suchego kaszlu i problemów z oddychaniem.

GORĄCO PÓŹNEGO LATA WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Ostatnim Zewnętrznym Czynnikiem Patogennym jest Gorąco Późnego Lata. Ten czynnik o wdzięcznej nazwie występuje tylko latem i związany jest z bezpośrednim, długotrwałym wystawieniem na działanie wysokiej temperatury otoczenia. Tak naprawdę ciężko rozróżniać Gorąco Późnego Lata od Zewnętrznego Gorąca, gdyż te same warunki mogą być wymienne dla ww. patogenów. Gorąco Późnego Lata przede wszystkim uszczupla zasoby Qi i zakłóca pracę Shen. Dlatego jego charakterystycznymi objawami są: zmęczenie, duże pragnienie, wysoka gorączka, niepokój, bezsenność, wymioty, zaczerwieniona skóra, czyli wszystkie objawy udaru słonecznego.

Jak widzimy wpływ Zewnętrznych Czynników, jest dość istotny na zachowanie równowagi w naszym ciele, a co za tym idzie, pozostanie w pełni zdrowia. Oprócz Zewnętrznych Czynników Chorobotwórczych w medycynie chińskiej opisywane są również Wewnętrzne Czynniki Chorobotwórcze. Ważne jest, aby zrozumieć, że dysharmonie Zewnętrzne, jak i Wewnętrzne są z sobą tak silnie związane, że czasami nie jest możliwym i wskazanym rozdzielanie tych związków.

przygotowanie-mieszanki-olejkow-eterycznych

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medycyny chińskiej, to zapraszam do obserwowania moich profili na You Tube, lub Instagramie.

Jeżeli borykasz się z konkretnym problemem zdrowotnym, zapraszam na konsultację online z aromaterapii i medycyny chińskiej.

tagi

Scroll to Top