Szukaj
Close this search box.
Półkole czerwone 2

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ?

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ WG MEDYCYNY CHIŃSKIEJ?

W medycynie chińskiej pamięć możemy powiązać z trzema obiegami czynnościowymi:

  • Śledzioną,
  • Nerkami,
  • Sercem.

ŚLEDZIONA I INTELEKT

Śledzionie przypisywany jest jeden z aspektów Shen, a mianowicie Yi, które często rozumiane jest przez nas jako intelekt. Yi manifestuje się w obrębie pamięci jako nasza zdolność do uczenia się, zapamiętywania i skupiania uwagi. W patologii, Yi objawia się poprzez nadmierne analizowanie, melancholię i zamyślenie.

NERKI I SIŁA WOLI

Nerki z kolei kojarzone są przez nas z siłą woli – Zhi. Zhi może być tłumaczone również jako pamięć. Co ciekawe wiemy, że Esencja Nerek odpowiada m.in. za produkcję Szpiku, który odżywia Mózg (zwany Morzem Szpiku). Nerki wiążą się z pamięcią poprzez zapamiętywanie wydarzeń niedawnych (pamięć krótkotrwała), jak i tych z przeszłości (pamięć długotrwała).

SERCE I SHEN

Serce również wywiera wpływ na naszą pamięć, ponieważ jest miejscem zamieszkania Shen (tłumaczonego również jako Umysł). Zauważamy, że Serce i Nerki wiążą się z pamięcią w podobny sposób, jednak Serce odpowiada bardziej za pamięć krótkotrwałą, np. zapamiętywanie twarzy. Serce wiąże się również z naszym chwilowym roztargnieniem, kiedy na przykład zastanawiamy się, czy zamknęliśmy drzwi na klucz? Shen Serca (wraz z Po Płuc) kontroluje również pamięć niejawną będącą jedną z dwóch rodzajów pamięci długotrwałej. Nabywamy i korzystamy z niej nieświadomie. Pamięć niejawna może mieć wpływ na nasze myśli i zachowanie.

Mówiąc o Nerkach i Sercu nie sposób nadmienić, że są w bardzo bliskiej relacji (znajdują się w tej samej warstwie – Shao Yin). Ich komunikacja jest bardzo ważna i będzie mieć również wpływ na pamięć. Jeśli powyższa komunikacja przebiega w sposób niezakłócony, wówczas Jing generuje Qi, które z kolei zasila Umysł i pamięć funkcjonuje, jak należy. Jak widzimy, Nerki wiążą się z pamięcią w dwojaki sposób. Po pierwsze Nerki poprzez Zhi docierają do Serca i Shen, a poprzez Jing docierają do Mózgu.

Warto pamiętać, że oprócz Nerek i Serca na pamięć wpływa Śledziona poprzez Yi (intelekt). W rozdziale 8 Ling Shu czytamy:

„Pamięć serca nazywana jest intelektem [Yi – Śledziona], a magazyn intelektu stanowi Zhi [Nerki].”

Poza wyżej wymienionymi narządami na stan naszej pamięci wpływa ogólna kondycja naszego ciała. U osób starszych również tendencja do wytwarzania Wilgoci i gromadzenia Śluzu oraz powstawania Zastojów Krwi.

CO OSŁABIA NASZĄ PAMIĘĆ?

Istotnymi czynnikami, które osłabiają pamięć są:

  • zamartwianie się i rozmyślanie, które oddziałują na Płuca, Śledzionę i Serce. Naturalne funkcje Śledziony i Serca do zapamiętywania są zużywane na obsesyjne myślenie, zamartwianie się, na czym cierpi pamięć.
  • przepracowanie i nadmierna aktywność seksualna (szczególnie u mężczyzn) osłabiają Yin i Jing Nerek. To z kolei uszczupla wydolność umysłową i pamięć.
  • poród – nadmierne krwawienie podczas porodu osłabia Krew, co wpływa na Serce. Niedobór Krwi Serca uniemożliwia odpowiednie odżywienie Mózgu i Shen w efekcie czego dochodzi do osłabienia pamięci. Nie bez powodu, wiele pań po porodzie skarży się objawy podobne do tzw. mgły mózgowej.
  • smutek, który wyczerpuje Qi Serca i przez co nasz Umysł nie jest rozjaśniony – mamy problemy z pamięcią.

JAK MOŻEMY WSPIERAĆ PAMIĘĆ?

Podstawowym czynnikiem, o który należy zadbać to dobrej jakości sen. Taki zapewniający podstawową regenerację nie tylko dla mózgu, ale przede wszystkim dla wszystkich układów naszego ciała. Jeżeli cierpimy na jakiekolwiek zaburzenia snu, powinniśmy zaadresować ten problem w pierwszej kolejności. Gdy trudności ze snem wywołane są chrapaniem, to polecam przeczytać mój wcześniejszy artykuł: Olejki eteryczne na chrapanie. Tutaj niezwykle pomocna może być aromaterapia.

OLEJKI ETERYCZNE NA SEN, KONCENTRACJĘ I PAMIĘĆ

Olejek eteryczny taki jak np. lawenda wąskolistna, pomoże nam zrelaksować się po pełnym napięciu dniu i w ten sposób ułatwi zasypianie. Lawendę możemy dyfuzować, lub dodać do oleju nośnikowego i wykonać delikatny, rozluźniający masaż brzucha, warto również posmarować nią skronie oraz nadgarstki. Kilka kropel lawendy możemy dodać do wieczornej kąpieli lub skropić nią poduszkę przed snem.

Przy trudnościach z utrzymaniem ciągłości i głębokości snu, warto sięgnąć po specjalistyczne mieszanki olejków np. Serenity. Ta mieszanka o ciepłym i słodkawym aromacie ma w swoim składzie: lawendę, drzewo cedrowe, liść Ho, korzeń wetywerii, liść słodkiego majeranku, kwiat rumianku rzymskiego, kwiat ylang-ylang, olejki eteryczne z hawajskiego drzewa sandałowego i absolut wanilii. Tak bogaty skład sprawia, że mieszanka działa na wielu poziomach, m.in. zmniejsza uczucie fizycznego napięcia, łagodzi silne emocje i pobudzenie, ułatwiając tym samym zasypianie.

Koncentrację możemy wspierać dyfuzując mieszankę olejków eterycznych z cytryny oraz rozmarynu. Podobny efekt da wmasowanie w skronie (z dala od oczu) oraz kark 1 kropli mięty pieprzowej wymieszanej z olejem nośnikowym.

Natomiast wsparcie pamięci, to temat bardzo złożony i warto tu odbyć konsultację ze specjalistą celem ustalenia, co może być przyczyną takich dolegliwości. Możemy mieć odczynienia z tzw. mgłą mózgową (np. jako efekt przebytej infekcji wirusowej), początkami choroby neurodegeracyjnej (np. demencja, Alzheimer), kłopotami na tle zaburzeń hormonalnych lub przewlekłego stresu, czy innymi. W każdej z takich sytuacjach rekomendacje będą się różnić i powinny zostać dobrane indywidualnie.

Jeżeli cierpisz na kłopoty, umów się na konsultację aromaterapeutyczną online lub dołącz do naszej profesjonalnej grupy „Aromaterapia w Praktyce”. Na grupie dowiesz się jak skutecznie oraz bezpiecznie stosować olejki eteryczne dla wsparcia zdrowia. Sprawdź warunki przystąpienia do grupy.

Scroll to Top