OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ – GORĄCZKA, MIGRENY, KONCENTRACJA
OLEJEK ETERYCZNY Z MIĘTY PIEPRZOWEJ
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (Mentha piperita) to obok lawendy lekarskiej klasyk w naszych apteczkach domowych. Jej prozdrowotne właściwości znane są ludziom od tysięcy lat. Doskonale komponuje się z takimi olejkami jak: lawenda, bergamotka, eukaliptus, cytryna, rozmaryn, czy drzewo herbaciane. Z tego powodu jest popularnym składnikiem różnych mieszanek olejków eterycznych.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJKU Z MIĘTY PIEPRZOWEJ
Mięta pieprzowa najbardziej znana jest z następujących właściwości:
- przeciwbólowe (szczególnie migreny),
- przeciwzapalne,
- przeciwgorączkowe,
- anybakteryjne,
- antywirusowe,
- wspierające trawienie,
- łagodzące nudności i ograniczające wymioty,
- wpierające pracę trzustki,
- redukujące zmęczenie,
- wspierające koncentrację,
- zwiększające wydolność organizmu.
NA CO POMAGA OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ?
Olejek z mięty pieprzowej ma wiele zastosowań, ja polecam go w poniższych sytuacjach:
- zaburzenia trawienia (nie stosujemy przy refluksie, gdyż zwyczajowo ten olejek nasila wydzielanie kwasu solnego; to samo dotyczy sytuacji, gdy mamy aktywne wrzody, nadżerki żołądka i/lub dwunastnicy),
- chorobie lokomocyjnej,
- przemęczonej, ciężkiej, bolącej głowy,
- migreny,
- gorączki,
- napięcia nerwowego,
- ukąszenia owadów,
- kataru, kaszlu,
- braku energii i koncentracji,
- długiej podróży autem (szczególnie latem).
SPOSOBY STOSOWANIA MIĘTY PIEPRZOWEJ
Przy bólach głowy, migrenach, gorączce wsmaruj 1-2 krople rozprowadzone w oleju bazowym w kark, skronie (unikając okolic oczu, najlepiej nanieś w okolice linii włosów przy skroni). Możesz też posmarować spody stóp i wzdłuż kręgosłupa. Poczujesz natychmiastowy efekt odświeżenia i schłodzenia.
Przy bólu brzucha wkrop 1 kroplę olejku miętowego do pępka lub posmaruj rozcieńczonym olejkiem eterycznym z mięty te miejsca, gdzie czujesz największy dyskomfort.
W trakcie infekcji oczywiście zasadna będzie dyfuzja czy miejscowe smarowanie węzłów chłonnych oraz klatki piersiowej, ale mało osób wie, że wkrapianie olejku z mięty pieprzowej do pępka działa fantastycznie na obniżenie wysokiej gorączki! Ta metoda jest szczególnie polecana dla dzieci. Na początku sugeruję lekko posmarować tłustą bazą pępek i okolice, a następnie wkropić jedną kroplę do pępka. Jeżeli gorączka jest wysoka i nie chce ustąpić, wówczas polecam zastosować olejek miętowy wzdłuż kręgosłupa.
Podczas długiej jazdy samochodem można go również użyć do dyfuzji w samochodowym dyfuzorze. Tym sposobem poprawisz koncentrację podczas podróży. Jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną lub masz nudności, rozetrzyj go w dłoniach i wdychaj.
Rozpylaj w domu jeżeli masz kłopot z mrówkami i pająkami. Zapach mięty pieprzowej pomoże pozbyć się niechcianych insektów.
Aby poprawić wydajność przed treningiem, rozetrzyj w dłoniach kropelkę olejku i wdychaj, możesz też natrzeć kark i skronie.
PROTOKÓŁ TERAPEUTYCZNY Z MIĘTĄ PIEPRZOWĄ NA GORĄCZKĘ
1. Przygotuj pusty rollon.
2. Do pustego rollonu wkrop następujące olejki eteryczne:
- 2 krople kadzidłowca,
- 1 kroplę drzewa herbacianego,
- 1 kroplę lawendy,
- 1 kroplę mieszanki Air,
- 1 kroplę oregano,
- 1 kroplę helichrysum,
- 1 kroplę mięty pieprzowej.
3. Dopełnij 10 mililitrami oleju kokosowego.
4. Posmaruj rollonem wzdłuż kręgosłupa ok. 4 razy, po czym rozsmaruj olejek okrężnymi ruchami po całych plecach.
5. Następnie wsmaruj mieszankę w środek stopy (na wysokości 1/3), klatkę piersiową i okolice pępka.
6. Całą procedurę powtarzaj 4 x dziennie do czasu obniżenia temperatury.
Uwaga: powyższy protokół nie jest poradą lekarską ani jej substytutem i w razie poważnego stanu zdrowia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
OLEJEK Z MIĘTY PIEPRZOWEJ W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
Według medycyny chińskiej olejek z mięty pieprzowej jest jednym z najchłodniejszych olejków eterycznych. Z tego powodu będzie bardzo skutecznie wyprowadzać Gorąco i Gorącą Wilgoć z układu oddechowego (obieg czynnościowy Płuc) oraz układu pokarmowego (obieg czynnościowy Jelita Grubego). Dodatkowo bardzo sprawnie będzie wspierać swobodny ruch energii Qi, przełamując Zastoje, które często kulminują się w Wątrobie, Śledzionie, ale również i Sercu. Powyższe przekłada się również na wsparcie Shen, a szczególnie Yi. Jest to aspekt Shen związany ze Śledzioną i naszą sprawnością umysłową. Jeżeli więc zmagasz się z mgłą mózgową i potrzebujesz dodatkowego bodźca, aby rozruszać swoje zastane szare komórki, to z pewnością dyfuzja olejku z mięty pieprzowej (lub nawet już samo jej nakropienie na dłonie) będzie strzałem w dziesiątkę!
Polecam również dyfuzowanie olejku miętowego osobom, które jeżdżą na co dzień samochodem – szczególnie w dłuższe trasy i nocami. Jeżeli boisz się, że możesz zasnąć lub stracić koncentrację w trakcie jazdy, nakrop na pasywny dyfuzor 2-3 krople ww. olejku i ciesz się spokojną i bezpieczną jazdą!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznego i bezpiecznego stosowania olejków eterycznych, dołącz do naszej zamkniętej grupy „Aromaterapia w Praktyce” – warunki przystąpienia do grupy.