OLEJEK ETERYCZNY Z OREGANO – PRAWDZIWY MOCARZ WŚRÓD OLEJKÓW
O olejku z oregano (Origanum vulgare) prawdopodobnie słyszała większość z was, bo o jego supermocach rozpisują się liczne portale internetowe. Można odnieść wrażenie, że polecany jest jako remedium na wszystkie dolegliwości. Olejek z oregano ma działać na pasożyty, grzybice oraz ciężkie infekcje bakteryjne i wirusowe. Nie wszędzie jednak dowiecie się, jak bardzo trzeba uważać przy stosowaniu tego niezwykle silnego olejku eterycznego!
OLEJEK Z OREGANO – POGROMCA DROBNOUSTROJÓW
Rzeczywiście olejek z oregano jest jednym z najmocniej działających olejków eterycznych. Przeprowadzono liczne badania naukowe, które wskazują na jego silne działanie antywirusowe i antybakteryjne, zyskał nawet miano najsilniejszego roślinnego antybiotyku. Badano go np. pod kątem Helicobacter pylori¹ czy Streptococcus pneumoniae².
Za moc olejku z oregano odpowiadają zawarte w nim substancje: karwakrol i tymol. Należą one do grupy fenoli, a ich stężenie w tym produkcie jest naprawdę bardzo wysokie. Z tego powodu olejek z oregano jest badany także w kierunku rozprawiania się z bakteriami opornymi na działanie antybiotyków.
Olejek z oregano należy do grupy bardzo gorących olejków, dlatego ZAWSZE należy rozcieńczyć go w oleju bazowym. Korzystajmy z jego mocy z rozsądkiem. Nieodpowiednie dawkowanie może bardzo zubożyć florę bakteryjną naszego układu pokarmowego, a nawet uszkodzić jego śluzówkę. W przypadku osób ze skórą wrażliwą należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu zewnętrznym.
Ze względu na swoje potężne właściwości rozgrzewające, olejek z oregano przyda się każdemu w apteczce w okresie grypowym, czy przy infekcjach o ostrym przebiegu. Przy pierwszych objawach chorobowych należy posmarować mocno rozcieńczonym (na początek stężenie ok. 1 %) olejkiem klatkę piersiową, plecy oraz stopy.
Z nieco bardziej przyziemnych zastosowań, olejek z oregano sprawdzi się świetnie jako przyprawa w kuchni! Jego ziołowy aromat podkreśli charakter Waszych dań i wesprze trawienie. Jednak i tu pamiętajcie o jego sile — jedna kropla wystarczy, aby zdominować smak całej potrawy. Najlepiej dawkować go za pomocą wykałaczki.
WSKAZANIA DO UŻYWANIA OLEJKU ETERYCZNEGO Z OREGANO
Olejek eteryczny z oregano znajdzie zastosowanie w przypadku:
- uporczywych zakażeń bakteryjnych,
- grzybicy układu pokarmowego,
- przerostu flory bakteryjnej,
- kuracji przeciwpasożytniczych,
- zespołu jelita drażliwego,
- przeziębienia, grypy.
DROGI PODANIA OLEJKU ETERYCZNEGO Z OREGANO
Doustnie:
- Dawkowanie olejku z oregano przy użytku wewnętrznym jest dobierane indywidualne do osoby i występujących dolegliwości i powinno zawsze odbywać się pod opieką terapeuty.
Zewnętrznie:
- Rozcieńcz 1 kroplę olejku z oregano w 1 łyżce oleju bazowego. Taką mieszankę możesz stosować przy pierwszych obawach przeziębienia lub grypy, wcierając ją w klatkę piersiową, plecy i stopy.
- Przy dolegliwościach związanych z Helicobacter pylori, wykonując masaż brzucha z użyciem mieszanki (dzięki zewnętrznemu stosowaniu oszczędzamy podrażnioną przez bakterię wyściółkę żołądka).
Dyfuzja:
- Olejek z oregano sprawdzi się do dyfuzowania w wilgotne, zimne dni. Aby złamać jego ostry zapach, polecam zmieszać jedną kroplę z innymi olejkami eterycznymi.
OLEJEK Z OREGANO W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
Większość problemów, przy których olejek z oregano znajduje swoje zastosowanie, wiąże się z obecnością Zimnej Wilgoci.
Problemy w obrębie jamy brzusznej, dające objawy takie jak przelewanie, gazy, bóle brzucha, biegunki czy wzdęcia, wiążą się z niedoborem Qi/Yang w Śledzionie. Dotyczą m.in. takich symptomów jak SIBO, IMO, ZJD, czy przerost Candidy. W każdym z tych przypadków olejek z oregano zadziała ogrzewająco na Śledzionę, także w przypadku stosowania zewnętrznego.
Dolegliwości takie jak przeziębienie czy infekcje z objawami wyziębienia, wiążą się z atakiem czynników patogennych o zimnej naturze. W tym przypadku olejek zadziała ogrzewająco i rozpraszająco, pomagając naszemu organizmowi naturalnie pozbyć się patogenów chorobotwórczych.
Pamiętajcie, proszę, że olejek z oregano trzeba zostawić na naprawdę ciężkie dolegliwości. Według mnie nie jest on olejkiem pierwszego wyboru. Nasz organizm może się przyzwyczaić do każdej substancji, a nawet na nią uodpornić. Wiele dolegliwości można zwalczyć olejkami o mniej inwazyjnym działaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o podanie doustne. Unikniemy tym samym niepożądanych skutków ubocznych. Olejek z oregano jest niezwykle silną substancją, zostawmy go dla najtrudniejszych przeciwników.
Aby dowiedzieć się więcej o bezpiecznym stosowaniu olejku z oregano i innych olejków eterycznych, dołącz do mojej grupy „Aromaterapia w Praktyce” – warunki przystąpienia. Więcej o olejkach eterycznych na przewlekłe infekcje, możesz dowiedzieć się z mojego bezpłatnego webinaru: Przewlekłe infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze.
Wyniki badań naukowych (dostęp z dn. 24.07.24):
¹ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10003975/
² https://tinyurl.com/2nsye9ut