KOPER WŁOSKI – WŁĄCZ GO KONIECZNIE DO DIETY!
Koper włoski, czyli inaczej fenkuł jest cudowną rośliną, która zasługuje na uwagę w naszej diecie. Dzisiaj przybliżę Wam nasiona kopru włoskiego oraz jego bulwę. Z nasion kopru włoskiego, za pomocą destylacji parowej przygotowuje się również niezwykle wartościowy olejek eteryczny. O jego zastosowaniach pisałem szerzej w artykule: Olejek eteryczny z kopru włoskiego.
ENERGETYKA NASION KOPRU WŁOSKIEGO
Otóż nasiona kopru włoskiego (Xiao Hui Xiang) posiadają słodko – ostry smak, ciepłą naturę termiczną i działają głównie w obszarze Dolnego Ogrzewacza, celując w Wątrobę oraz Nerki, ale swym działaniem obejmują także Środkowy Ogrzewacz (Śledzionę i Żołądek).
GŁÓWNE DZIAŁANIE NASION KOPRU WŁOSKIEGO
Nasiona kopru włoskiego rozpraszają Zimno, łagodzą bóle w obrębie jamy brzusznej; regulują Qi, harmonizują Żołądek; uwalniają Qi Wątroby, ogrzewają i poruszają kanały Wątroby i Dolnego Ogrzewacza, tonifikują Yang Nerek. W tych przypadkach szczególnie dobrze sprawdzi się koper włoski w formie olejku eterycznego, który możemy kapsułkować lub dodać 1 kroplę do szklanki ciepłej wody i popijać w ciągu dnia. Można go również używać do masażu brzucha, aby redukować ból.
Pamiętacie, jak pisałem o wykorzystaniu suszonego imbiru przy Zastoju Qi Żołądka z powodu Zimna? Również nasiona kopru włoskiego sprawdzą się tutaj bardzo dobrze, a połączenie tych dwóch składników w formie naparu będzie jeszcze lepsze!
DLA KOGO KOPER WŁOSKI?
Z nasionami kopru włoskiego powinny zaprzyjaźnić się Panie mające bolesne miesiączki z powodu Zimna w kanałach Macicy oraz Zastoju Qi Wątroby. Również osoby z niedoborami Yang Nerek powinny zacząć korzystać z dobrodziejstwa tych nasion. Prażone i dodawane do potraw pięknie wzmacniają Nerki. A ich intensywny zapach pobudza do pracy nasz umysł!
Nasiona kopru włoskiego podawane są również dla Pań w czasie ciąży, jako środek pobudzający laktację. A herbatka z kopru włoskiego prawdopodobnie jest w apteczce każdej młodej mamy i służy jako remedium na kolki u niemowląt. I szczerze, nie wiem, skąd biorą się najnowsze rewelacje, jakoby koper włoski miał być szkodliwy do 4 roku życia dla dziecka, czyli wyklucza powyższe zastosowanie.
Jak dla mnie to nonsens. Od wielu wieków nasze mamy, babcie i prababcie stosowały go z wielkim powodzeniem w przeróżnych sytuacjach i gdyby występowało realne zagrożenie, z pewnością zostałoby wyraźnie zauważone. Prawdopodobnie rozchodzi się tutaj o anetol, który w dużych dawkach może być problematyczny dla kobiet w ciąży czy mam karmiących. Jednak w praktyce należałoby pić niemal non stop napary z kopru włoskiego, aby osiągnąć takie stężenie w organizmie.
KTO NIE POWINIEN STOSOWAĆ KOPRU WŁOSKIEGO?
Jak już wspomniałem, aby koper włoski mógł nam ewentualnie zaszkodzić, należałoby przyjmować jego ogromne ilości. Ale jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące możliwych efektów ubocznych, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym zielarzem. Szczególnie warto zwrócić uwagę, że dimerem anetolu jest dianetol, który ma silne działanie estrogenne. Ta substancja może mieć wpływ na terapię hormonalną, czy doustną antykoncepcję. Warto mieć te informacje na uwadze, ale nie ma potrzeby popadać w skrajność i zupełnie eliminować tak wspaniałego produktu!
GDZIE WYKORZYSTYWAĆ NASIONA KOPRU WŁOSKIEGO?
Praktycznie wszędzie! U mnie ląduje po parę ziarenek do śniadań, zup, kremów, pieczonych warzyw, rosołów i zup mocy, kompotów, herbat, a nawet do gomasio (soli sezamowej).
Nasiona kopru włoskiego można również stosować zewnętrznie! Jak? Należy je podprażyć z innymi rozgrzewającymi przyprawami i solą kamienną, zawinąć w bawełnianą ściereczkę i takim kompresem ogrzewać okolice Ming Men – naszej Bramy Życia zlokalizowanej na plecach mniej więcej na wysokości pępka lub linii talii. Pamiętacie jak babcia czy mama mówiła, żeby nie chodzić z „odkrytymi nerkami”? Miały na myśli właśnie nasze Ming Men…
Co nam daje taki kompres? Ogrzewa i porusza naszą energię, czyli robi dokładnie to, co potrzebują osoby z wewnętrznym Zimnem. Taki kompres możemy również stosować przy bólach podbrzusza wywołanych Zimnem.
A CO Z BULWĄ FENKUŁA?
Ma cudowny smak i zapach. Można go wykorzystać na wiele sposobów, dodać do zupy, curry czy dowolnego dania jednogarnkowego, zapiec w piekarniku z dodatkiem soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy czy przyrządzić latem carpaccio! Aromatyczny zapach i lekko orzeźwiający smak bulwy kopru włoskiego sprawia, że może być urozmaiceniem wielu dań.
Korzeń kopru włoskiego ma bardzo podobne działanie jak jego nasiona. Jest ciepły termicznie i posiada właściwości smaku słodkiego oraz ostrego. Rozproszy Zimno i poruszy Qi w kanałach Śledziony, Żołądka oraz Wątroby, a dodatkowo wesprze Yang naszych Nerek. Czyli wszystko jak znalazł na najbliższe zimowe tygodnie!
Po więcej przepisów z wykorzystaniem nasion kopru włoskiego zapraszam na mój Blog! Jeżeli chcesz nawiązać współpracę, zajrzyj na stronę główną do sekcji „Współpraca”.