Szukaj
Close this search box.

DIETA I AROMATERAPIA PRZY PRZEZIĘBIENIU

Nasz styl żywienia ma przeogromne znaczenie w kontekście zdrowia. Dotyczy to zarówno profilaktyki, jak i stanów ostrych, chociażby takich jak infekcje dróg oddechowych. Poniżej krótki opis strategii żywieniowych w trakcie przeziębienia.

Na samym początku przeziębienia, kiedy czujemy, że „coś nas bierze”, skuteczny będzie napar ze świeżego imbiru i kwiatu krokosza barwierskiego. Pomocne będzie też wymoczenie przed snem stóp w ciepłej wodzie. Jeżeli korzystacie z aromaterapii, to dodatkowo po takiej kąpieli można wetrzeć w stopy jeden z rozgrzewających olejków eterycznych. W takiej sytuacji jedną z najskuteczniejszych mieszanek olejków eterycznych jest OnGuard.

PRZEZIĘBIENIE A DIETA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

Przeziębienie, przy którym najczęściej mamy do czynienia z kaszlem i śluzem w postaci kataru związane jest z negatywnym wpływem zewnętrznych patogenów (Zimno, Wiatr), które upośledzają pracę Płuc, Śledziony i Nerek. Infekcja może też przebiegać z objawami Gorąca (gorączka, pocenie się, pragnienie, kaszel z żółtą flegmą i niedrożny nos, zatoki).

W takich przypadkach warto jeść lekko, unikając potraw smażonych, grillowanych, pikantnych, tłustych i nadmiernie słodkich. Świetnie sprawdzą się warzywne zupy mocy lub zupy mocy na bazie rybich głów. Możesz też ugotować rosół na bazie lekkiego mięsa (bażant, gołąb, przepiórka) i dużej ilości warzyw. Rzepa, rzodkiew i mięta pieprzowa mają właściwości ochładzające i jednocześnie rozpraszają nagromadzony śluz. Warto je wykorzystać jako dodatek do zup, czy ciepłych dań, np. gulaszy warzywnych.

Przeziębienie z oznakami Zimna objawia się cieknącym nosem, bólami głowy i ciała, dreszczami i kaszlem z bezbarwną flegmą. Unikamy wtedy wszelkiego rodzaju surowizny, produktów zimnych, nabiału i nadmiernej ilości węglowodanów (szczególnie rafinowanych). Pomocne w ogrzaniu i osuszeniu organizmu okażą przyprawy się: imbir, kardamon, cynamon, goździki. A także warzywa cebulowe i prażona przed ugotowaniem kasza jaglana czy gryczana.

Należy zwrócić uwagę, że przeziębienie z objawami Zimna często, np. w ciągu nocy przechodzi w przeziębienie z objawami Gorąca. Wtedy powinniśmy zmienić strategię działania i dostosować ją względem występujących objawów.

Jak przy każdej chorobie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na Płyny Ciała. Z jednej strony staramy się wyprowadzić patologiczną Wilgoć, a z drugiej powinniśmy uzupełniać nasze Płyny, które są podstawą odporności!

AROMATERAPIA NA PRZEZIĘBIENIE

W przeziębieniu i grypie warto korzystać z takich olejków eterycznych jak mięta pieprzowa, eukaliptus, drzewo herbaciane, rozmaryn lekarski, ravintsara, mirt zwyczajny, kardamon, liść laurowy. Te olejki pomogą poprawić wydolność oddechową i ułatwić przepływ powietrza przez nos oraz zadziałać przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Gdy chcemy wspomóc się i zadziałać silnie antyseptycznie nieocenione będą olejki jak goździk, cynamon, imbir czy olejki cytrusowe (głównie cytryna i dzika pomarańcza). Można sięgać od razu po gotowe mieszanki takie, jak Air, SuperMint, czy On Guard. We wszystkich wyżej wymienionych olejkach, wskazana będzie ich dyfuzja jak i też nacieranie klatki piersiowej oraz pleców w rozcieńczeniu.

UWAGA! U dzieci do lat 4 uważamy i stopniowo wprowadzamy do użytku olejki o dużym stężeniu cyneolu, są to: eukaliptus — szczególnie gatunek globulus inaczej zwany gałkowy, drzewo herbaciane, kardamon, rozmaryn. Mentolu (mięta pieprzowa), kamfory (liść laurowy, ravintsara i tych olejków nie stosujemy wewnętrznie!).

Warto również nanosić rozcieńczone olejki na stopy — szczególnie u dzieci. Mimo grubej skóry na podeszwie stóp, która ogranicza wchłanianie się olejków eterycznych, mamy jednak całą masę receptorów, punktów refleksologicznych oraz punktów akupunkturowych. Są to świetne energetyczne szlaki komunikacyjne, którymi olejki eteryczne są w stanie wysłać ze swojej strony sygnał i zmobilizować ciało do lepszej regeneracji i walki z patogenami. Jeśli gorączka, lub infekcja nie ustępuje przez dłuższy czas, oczywiście należy zasięgnąć porady specjalisty!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o aromaterapii na przeziębienie, grypę, czy inne dolegliwości, dołącz do mojej zamkniętej grupy „Aromaterapia w Praktyce” (warunki przystąpienia do grupy). Zastosowanie aromaterapii w infekcjach i przeziębieniach omawiam szerzej na webinarze: Olejki eteryczne na infekcje.

Scroll to Top